eReport.sk
Viliam Karas
Minister Viliam Karas Foto: tasr

Karas: Nový zákon je riešenie pre nezosobášené páry a páry rovnakého pohlavia

Karas: Nový zákon je riešením pre nezosobášené páry. Zákon o fiduciárnom vyhlásení významne posúva vpred aj riešenia životných situácií párov rovnakého pohlavia. Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas to vyhlásil po tom, ako návrh v piatok schválila vláda.

„Za posledných 30 rokov sme sa nevedeli v tejto otázke posunúť. Predpokladám, že získa širokú podporu v národnej rade,“ poznamenal Karas. Priblížil, že ide o právnu úpravu, keď môže osoba vyhlásiť, pre ktorú životnú situáciu si želá, aby ju partner zastupoval.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slušnosť a dobro
  2. Ostrá výmena názorov
  3. Čaputová sa postavila za Hamrana

Jednoduchý a praktický nástroj

Podľa Karasa pôjde o niekoľko životných situácií, ako napríklad bežné zastupovanie, úpravu správcovstva dedičstva v prípade úmrtia vyhlasovateľa či nahliadanie do zdravotnej dokumentácie.

„Na jednej strane ide o veľmi jednoduchý, na druhej strane veľmi praktický nástroj pre konkrétne životné situácie,“ vysvetlil. Minister predpokladá, že sa veľmi rýchlo udomácni v slovenskom právnom poriadku a budú ho širokospektrálne využívať.

Sám si to vie predstaviť

Register na overenie, či je niekto dôverníkom určitej osoby, by mali sprístupniť od 1. januára 2024. Nebude otvorený pre každého, zdôraznil minister. „Dôvernosť informácií si bude môcť overiť organizácia alebo štátna inštitúcia, ktorá bude mať vyplatiť dávku, prípadne lekár, posudkový lekár alebo zdravotná sestra si bude chcieť overiť, či má poskytnúť informáciu alebo nemá,“ priblížil Karas.

Vie si predstaviť veľa situácií, keď by aj sám fiduciárne vyhlásenie využil. Podľa Karasa sa vďaka nemu budú môcť upraviť podmienky dedenia napríklad aj pri vzťahu starých rodičov a vnúčat či susedách v dedine. „Myslím si, že to bude mať aj veľký sociálny rozmer,“ dodal. Účinnosť legislatívy je navrhovaná od januára budúceho roka.

AKo po rokovaní vlády povedal premiér Eduard Heger, návrh je realistický a v parlamente ho schvália. Tvrdí, že bývalé koaličné kluby deklarovali jeho podporu.       

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Karas: Nový zákon je riešenie pre nezosobášené páry a páry rovnakého pohlavia

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre