eReport.sk
Foto: tasr

Kanada: Blízko internátnej školy sa našlo ďalších vyše 160 neoznačených hrobov

Viac než 160 neoznačených hrobov objavili v blízkosti miesta niekdajšej internátnej školy pre pôvodných obyvateľov v Kanade, uviedol v utorok západokanadský kmeň Penelakut. Ide o štvrtý podobný nález za uplynulých niekoľko týždňov. Informuje o tom agentúra AFP.
      
Nezaznamenané a neoznačené hroby našli v rezervácii v Britskej Kolumbii. Nálezy viac než 1000 podobných hrobov v uplynulých týždňoch vyvolali v Kanade celonárodné zúčtovanie s bolestnou minulosťou krajiny a jej politiky nútenej asimilácie pôvodného obyvateľstva. „Je to špička ľadovca,” uviedol v súvislosti s najnovším nálezom bývalý viceprezident Únie náčelníkov Indiánov Britskej Kolumbie Bob Chamberlin. Podľa jeho odhadov sa stále nenašli ďalšie desiatky takýchto neoznačených hrobov.

„Mám zlomené srdce pre kmeň Penelakut a pre ďalšie pôvodné komunity v krajine,” povedal reportérom v utorok kanadský premiér Justin Trudeau. Internátna škola pre pôvodných obyvateľov na ostrove Penelakut západne od mesta Vancouver prijímala študentov z radov pôvodného obyvateľstva Kanady od 19. storočia až do roku 1975, pripomína agentúra AP.

Najnovší objav prišiel krátko po tom, čo v Kanade odkryli tri podobné hrobové miesta. V júni sa v Britskej Kolumbii našli pozostatky zhruba 215 detí v meste Kamploops. Nasledovali nálezy 715 neoznačených hrobov v provincii Saskatchewan a 182 ďalších v meste Cranbrook na juhovýchode Britskej Kolumbie.

Kultúrna genocída

Každý objav oživuje históriu v súvislosti s traumou, ktorú utrpelo podľa odhadov 150.000 detí pôvodného obyvateľstva, ktoré odtrhli od rodín, jazyka a kultúry, pripomína AFP. Až do roku 1990 boli takéto deti nútene zapisované do 139 internátnych škôl po celej krajine.

Viacero z nich bolo vystavených zlému zaobchádzaniu či sexuálnemu zneužívaniu a viac než 4000 ich zomrelo na školskej pôde, uviedla vyšetrovacia komisia, ktorá dospela k záveru, že kanadská vláda sa podieľala na “kultúrnej genocíde”. V roku 2008 sa vtedajší premiér Stephen Harper v mene kanadského ľudu za internátne školy určené pre pôvodných obyvateľov ospravedlnil.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport