eReport.sk
Ladislav Kamenický - minister financií SR
zdroj: fb/ Ladislav Kamenický - minister financií SR

Kamenický: TÝMTO krokom dochádza k naplneniu zákona o rozpočtových pravidlách


Všetky ministerstvá, úrady a inštitúcie, ktoré sú financované z rozpočtu verejnej správy, už majú určené výdavkové limity na rok 2024. Príslušné dokumenty podpísal v piatok minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

,,Týmto krokom tak formálne dochádza k naplneniu zákona o rozpočtových pravidlách. Určenie limitu výdavkov je jeden z nástrojov, ktorý ministerstvu financií pomôže s postupným ozdravovaním verejných financií a je to zároveň jeden z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR,“ informoval v piatok rezort financií.

Predchádzajúce vlády

Pripomenul, že výdavkové limity sa v praxi počas predchádzajúcich rokov neuplatňovali, keďže existovala výnimka z dôvodu pandémie a energetickej krízy. ,,Predchádzajúce vlády tak neboli nútené dodržiavať požadované limity výdavkov a aj z toho dôvodu sa medzi rokmi 2020 a 2023 výrazne zhoršil stav verejných financií v oblasti deficitu aj dlhu SR,“ zdôraznilo ministerstvo s tým, že od roku 2024 výnimka na uplatňovanie limitov skončila.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. moderátor Michal Kovačič
  2. Na snímke v pozadí uprostred predseda vlády SR Robert Fico
  3. Forma vzdelávania je dôležitá ako jeho obsah
  4. minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD)

Výdavkové limity

Výdavkové limity by mali podľa neho spolu s plánovanou konsolidáciou prispieť k postupnému ozdraveniu verejných financií, ku ktorému sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení a nedávno aj v schválenom Programe stability. ,,Výdavkové limity tak korešpondujú s plánom postupného zníženia deficitu verejnej správy na úroveň pod 3 % HDP do roku 2027 a následnom znižovaní dlhu SR,“ deklaroval rezort. Zároveň sú súčasťou plánu obnovy a boli tak jednou z podmienok na splnenie míľnika na uvoľnenie ďalšej platby pre Slovensko.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kamenický: TÝMTO krokom dochádza k naplneniu zákona o rozpočtových pravidlách

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: