Koncom každého kalendárneho roka prichádza k celoročnému hodnoteniu jednotlivých rezortov. K takémuto hodnoteniu sa uchyľujú všetky väčšie opozičné strany a rezort životného prostredia nie je výnimkou. Na jeho čele stojí Ján Budaj, ktorý bol počas roka kritizovaný za viaceré rozhodnutia, ktoré skomplikovali život samosprávam, bežným občanom, no koniec koncov z časti aj životnému prostrediu, ktorého ochrana by mala byť primárnym záujmom rezortu. Odborník opozičnej strany Hlas-SD Peter Kalivoda si pri hodnotení činnosti ministerstva príliš servítku pred ústa nedáva.
„Neprofesionálny a plný nesplnených sľubov, taký bol rok pod taktovkou MŽP SR, ktoré v roku 2022 premrhalo mnoho šancí. Celý rok sa niesol v znamení nesplnených sľubov, neprofesionálnych a nesystémových riešení, ktoré priniesli zmätok nie len v rezorte, ale aj v celej spoločnosti. Príkladom je nezvládnutie zavedenia povinnosti úpravy odpadov pred jeho ukladaním na skládkach, pre ktoré hrozil kolaps odpadového hospodárstva v obciach,“ uviedol Kalivoda.
Nešťastné národné parky, vodovody a kanalizácie
Samosprávy museli v téme odpadového hospodárstva na ministra vyvinúť enormný tlak, aby nakoniec ešte aj samotné ministerstvo priznalo, že opatrenia boli nevykonateľné. „K zmene došlo až po enormnom tlaku samospráv, keď minister Budaj ustúpil a vzdal svoj mocenský boj proti samosprávam. Jediné riešenie bolo presunúť termín tejto povinnosti. K posunu došlo, s odkladom o rok, ale scenár sa pre neschopnosť rezortu pripraviť súvisiace legislatívne zmeny, ktoré by zjednodušili proces prípravy môže opakovať znovu,“ konštatuje expert Hlasu na životné prostredie.
„Ďalším príkladom je nezvládnutá a silou pretlačená reforma národných parkov, kde dobrá myšlienka, bola realizovaná najhorším spôsobom, od zlého legislatívneho prístupu, po absolútne nezvládnutý proces delimitácie, až po problémy s ktorými sa boria novovzniknuté Správy národných parkov v súčasnosti,“ poukazuje Kalivoda na ďalšie zlyhanie rezortu. Problematické boli aj vodovody a kanalizácie, ktoré naviac dodnes v mnohých obciach chýbajú: „Za veľké zlyhanie považujeme protiústavný návrh časti zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách. Týka sa to ustanovení, ktoré ukladajú vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečovať opravy a údržbu prípojok. Za nesystémové a nie dobre nastavené považujeme spustenie projektu obnovy rodinných domov z Plánu obnovy, kde problém nastal už v tom, že minister Budaj silou pretlačil odobratie tejto agendy z Ministerstva hospodárstva SR, kde obdobný projekt už bežal a mal zriadené implementačné štruktúry.“
Nastal v rezorte chaos?
Pri Budajovom príchode sa hovorilo o odbornosti a skúsenosti človeka, ktorý bol jednou z hlavných postáv Nežnej revolúcie. Mnohí však po troch rokoch jeho výkonu ostali v skutku nemilo prekvapení. V očiach občanov je veľmi otázne, či sa rezort posúva vpred, či stagnuje, alebo či dokonca zaostáva. Opozícia má však na túto otázku podľa očakávanie veľmi kritický pohľad.
„Personálne nestabilné ministerstvo a chaoticky riadené organizácie rezortu sa boria v nekompetentnosti a nekoncepčnosti. Neschopnosť ministerstva prinášať systémové, odborné riešenia a najmä neschopnosť vyjednávať nám dovoľuje hodnotiť jeho činnosť ako zlyhanie. Činnosť ministerstva sa obmedzila na PR a veľké vyhlásenia na tlačových besedách. Chiméra okolo schopnosti ministra Budaja priniesť do rezortu dobré a odborné riešenia sa rozplynula, rezort je nefunkčný, nový minister bude musieť vyvinúť extrémne úsilie, aby rezort stabilizoval a prinavrátil mu odbornosť,“ uzavrel Kalivoda.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kalivoda z Hlasu o Budajovom ministrovaní: Neprofesionalita, chaos a nesplnené sľuby!