tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Andrea Kalavská a Tomáš Drucker Foto: tasr

Kalavská a Drucker dvíhajú varovný prst: Aká smrteľná bude tretia vlna?

Tretia vlny bez pochýb príde, od našich aktuálnych krokov záleží či bude len mierna alebo sa zopakuje katastrofa z druhej vlny. Zhodujú sa exministri zdravotníctva Andrea Kalavská a Tomáš Drucker. Očkovacia kampaň je podľa nich nedostatočná a na jeseň takýmto tempom vakcinácie kolektívnu imunitu asi nedosiahneme.

Takzvaná indická mutácia koronavírusu, ktorá sa objavila len pár mesiacov dozadu, mení očakávania odborníkov pred hroziacou treťou vlnou pandémie. Tým, že sa rýchlejšie šíri potrebujeme mať aj vyššie percento populácie preočkovaných na to, aby sme dosiahli kolektívnu imunitu.

„Čím viac zaočkovaných tým lepšie, no minimálne 70% by sme mali dosiahnuť. Ale neviem či to bude dostačujúce, lebo treba si uvedomiť, že nás čaká leto, prázdniny a ľudia budú cestovať. Je to riziko zavlečenia nových variant,“ hovorí Andrea Kalavská. Jej predchodca Tomáš Drucker to vidí ešte pesimistickejšie.

„Takmer so stopercentnou istotou nebudeme mať kolektívnu imunitu v septembri, októbri. Ak si pozriete aké má teraz čísla Anglicko, tak v oblasti Boltonu im narastajú exponenciálnym spôsobom nové prípady indickej varianty,“ uvádza Drucker s tým, že ich zaočkovanosť je pritom zhruba na úrovni 50% dvoma dávkami.

Očkovacia kampaň prišla neskoro

K tomu sa my ani zďaleka nepribližujeme a aktuálne máme len niečo vyše 32% zaočkovaných a nezáujem o očkovanie začína byť veľký problém. „Povedzme si, že očkovacia kampaň ani nebola doteraz. Ja som neregistrovala ako bežný človek nejakú veľkú kampaň. Až teraz, možno posledné dva tri týždne niečo registrujem,“ začala z ostra exministerka. Zdôraznila, že by v nej mali vystupovať osobnosti, ktorým ľudia veria.

Andrea Kalavská – Foto: tasr

„Očkovacia kampaň bola veľmi slabá a a prišla neskoro. Treba ju veľmi intenzifikovať a ľudí jednoducho argumentami a primeranou formou presvedčiť o tom, že iná cesta nie je. Že riziká očkovania sú oveľa, oveľa nižšie ako veľký benefit, ktorý z neho máme,“ dopĺňa Kalavská.

Ďalším problémom sú podľa nej ľudia, ktorí sa z objektívnych príčin nevedeli na očkovanie dostaviť. „Druhá vec je, že máme aj ľudí, ktorí sú odkázaní, ktorí sú imobilní a ja mám pocit, že na nich sa nemyslelo. Tým ľuďom, ktorí sa nevedia dostať do očkovacieho centra treba zriadiť mobilné tímy. Tie by mali chodiť do domov a firiem,“ vysvetľuje doktorka s tým, že je rada, že už sa v tomto smere začína zo strany ministerstva zdravotníctva vyvíjať aktivita.

Falošný pocit bezpečia

Hovorí, že dôležité je vysvetľovanie hoaxov v médiách a najmä diskusie ohľadom očkovania čo jej doteraz chýbalo. Zdôrazňuje, že sme premeškali vhodnú príležitosť na efektívnejšiu kampaň.

„Presvedčiť ľudí, aby sa dali zaočkovať keď je tu kríza je jednoduchšie ako teraz keď ľudia vidia, že tie čísla nám klesajú a sa otvárajú prevádzky. Oni sa teraz cítia bezpečne a to je falošný pocit pretože mi keď nebudeme preočkovaní, tak určite bude tretia vlna. A o tom aká silná bude tretia vlna rozhodujeme teraz,“ apeluje Kalavská.

Podľa nej však výhody očkovania treba vysvetľovať kultivovane a nie útočne a autoritatívne. „Mnohí ľudia sa boja, aj som sa s tým veľakrát stretla. Keď som to mojim pacientom slušne vysvetlila, tak sa dali zaočkovať. To, že má niekto v strach je v poriadku a treba s tým pracovať,“ myslí si bývalá ministerka.

Tomáš Drucker – Foto: tasr

Kľúčové je zlepšiť trasovanie

„Musím sa úprimne priznať, že som si tú kampaň veľmi nevšimol. Mala prísť už dávno, mohla tu byť už od decembra,“ zhodol sa s Kalavskou Drucker. Varuje, že okrem očkovania je ešte dôležitejšie zlepšiť trasovanie pozitívnych prípadov.

„Jedna z kľúčových vecí, ktorá do dnešného dňa nefunguje a zlyhávala je trasovanie kontaktov. A to je niečo čo nedokážete urobiť za týždeň, musia byť úrady verejného zdravotníctva posilnené personálne, musia byť ľudia vyškolení,“ argumentuje Drucker. „Je dôležité, aby ministerstvo nestrácalo čas pretože o mesiac, dva bude neskoro. O tom aký smrteľná bude jeseň rozhodujeme teraz. Presne rovnako ako to bolo pred rokom,“ prízvukuje exminister.

Namotivovať ľudí na vakcináciu podľa neho ide, len treba zvoliť správny prístup. „Akákoľvek pozitívna motivácia môže fungovať, tej negatívnej majú ľudia dosť. Treba vytvárať komunikáciu férovo, aby sme nerozdeľovali tú spoločnosť. Mnohí ľudia majú nedostatok informácií a z toho titulu majú strach,“ uzavrel Drucker.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kalavská a Drucker dvíhajú varovný prst: Aká smrteľná bude tretia vlna?

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku