eReport.sk
Turecké bezpečnostné jednotky a záchranári uzatvárajú oblasť po výbuchu v Ankare 1. októbra 2023. Dvaja samovražední atentátnici útočili v nedeľu v centre tureckej metropoly Ankara v blízkosti sídla parlamentu a ministerstva vnútra. Jeden z nich sa odpálil a druhý zahynul pri následnej prestrelke s políciou, informuje TASR podľa správy agentúry AP. Obaja atentátnici sa na miesto útoku doviezli na osobnom aute. Foto: tasr/ap

K zodpovednosti za samovražedný bombový útok v Ankare sa prihlásili Kurdi

Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko aj jeho západní spojenci považujú za teroristickú organizáciu, sa prihlásila k zodpovednosti za nedeľný samovražedný bombový útok v centre Ankary. K útoku došlo v blízkosti sídla parlamentu a ministerstva vnútra, pričom zranenia utrpeli dvaja ľudia. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

„Akciu obety, ktorej terčom bolo turecké ministerstvo vnútra, spáchal tím z našej Nesmrteľnej brigády,“ uviedla PKK pre svoju spriaznenú kurdskú tlačovú agentúru ANF. Dodala, že útok bol reakciou na kroky, aké Ankara podniká na územiach obývaných Kurdmi.

Zranili sa policajti

Dvaja atentátnici útočili v nedeľu v centre Ankary v blízkosti sídla parlamentu a ministerstva vnútra. Jeden z nich sa odpálil a druhý zahynul pri následnej prestrelke s políciou. Pri útoku utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti.

Útok v Ankare dôrazne odsúdil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „NATO je s Tureckom solidárne v boji proti terorizmu,“ uviedol v príspevku na platforme X a zraneným policajtom zaželal rýchle zotavenie. K útoku došlo podľa DPA v čase, keď sa poslanci tureckého parlamentu opätovne schádzali po letnej prestávke.

Turecko operuje proti PKK

Podľa tureckej štátnej televíznej stanice TRT je medzi bodmi nadchádzajúcej parlamentnej agendy aj hlasovanie o žiadosti Švédska o vstup do NATO. Turecko a Maďarsko sú posledné dve krajiny Aliancie, ktoré dosiaľ prijatie tejto severskej krajiny neodsúhlasili.

DPA pripomína, že Ankara pravidelne podniká na juhovýchode Turecka aj v severnom Iraku vojenské operácie proti PKK, ktorá zase útočí prevažne na príslušníkov tureckých bezpečnostných síl, niekedy však aj civilistov. V desaťročia trvajúcom konflikte PKK s Ankarou už prišli o život tisícky ľudí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

K zodpovednosti za samovražedný bombový útok v Ankare sa prihlásili Kurdi

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php