eReport.sk
Pripravujú sa na vojnu?
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Archívne foto: tasr

Južná Kórea vypálila varovné výstrely. Na severokórejský hliadkovací čln

Posádka rýchlolode juhokórejskej armády bola nútená vypáliť varovné výstrely na hliadkovací člen Severnej Kórey, ktorý narušil námornú hranicu medzi Kóreami. Podľa agentúry AFP o tom v nedeľu informoval Zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády. Incident sa odohral v sobotu ráno miestneho času.

Danú námornú hranicu Severná Kórea nikdy oficiálne neuznala. V poslednom čase je táto oblasť ohniskom napätia medzi oboma Kóreami. Technicky sú stále vo vojnovom stave – vojna z rokov 1950-53 sa totiž skončila prímerím, a nie mierovou zmluvou.

Minulý rok Severná Kórea odpálila cez túto námornú hranicu balistickú raketu, čo prinútilo Soul, aby v odvete odpálil tri rakety, pozastavil lety lietadiel v danej oblasti a vyzval obyvateľov ostrovov v oblasti, aby sa ukryli v bunkroch.

Vzťahy medzi oboma Kóreami sú momentálne zrejme najhoršie za posledné roky. Predchádzalo tomu vyhlásenie Pchjongjangu z minulého roku, keď sa vyhlásil za jadrovú mocnosť. Tým fakticky ukončil možnosť rokovaní o denuklearizácii.

Severokórejský vodca Kim Čong-un pred časom nariadil zintenzívniť testovanie zbraní Severnej Kórey – Pchjongjang tento rok odpálil niekoľko svojich najvýkonnejších medzikontinentálnych balistických rakiet. Washington a Soul v reakcii na to posilnili spoluprácu v oblasti obrany a zorganizovali viaceré spoločné vojenské cvičenia. Severná Kórea považuje takéto manévre za nácvik invázie.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Južná Kórea vypálila varovné výstrely. Na severokórejský hliadkovací čln

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php