eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/jay fog

Južná Kórea vo vojne s Google? Mal zneužívať dominantné postavenie Androidu

 Juhokórejský protimonopolný úrad udelil Alphabet, materskej spoločnosti Google, pokutu 207 miliárd wonov (149,59 milióna eur) za zneužitie dominantného postavenia na trhoch s mobilnými operačnými systémami a aplikáciami. Úrad to oznámil v utorok.

Podľa Kórejskej komisie pre spravodlivý obchod (KFTC) Google blokuje prispôsobené verzie operačného systému Android (OS), pričom jeho podmienky vzťahujúce sa na výrobcov zariadení predstavujú zneužitie dominantného postavenia na trhu a obmedzujú hospodársku súťaž. Google oznámil, že sa plánuje odvolať a tvrdí, že rozhodnutie ignoruje výhody, ktoré ponúka kompatibilita systému Android s inými programami, a oslabuje výhody, ktoré majú spotrebitelia.

Pokuta prichádza v deň, keď nadobudla účinnosť novela juhokórejského zákona o telekomunikáciách – ľudovo nazývaná „zákon proti Googlu“. Ten zakazuje prevádzkovateľom obchodov s aplikáciami, ako je Google, požadovať od vývojárov softvéru používanie svojich platobných systémov. Táto požiadavka vývojárom prakticky zabránila účtovať si provízie za nákupy v aplikácii. Zákon tak vlastne lukratívne monopoly Play Store a App Store označili za nezákonné.

Komisia KFTC uviedla tiež, že Google brzdí hospodársku súťaž tým, že núti výrobcov zariadení pri podpise kľúčových zmlúv týkajúcich sa licencií v obchode s aplikáciami dodržiavať „dohodu o fragmentácii (AFA)“. Na základe AFA nemohli výrobcovia vybaviť svoje telefóny upravenými verziami systému Android, známymi ako „Android forks“. To pomohlo Googlu upevniť si dominantné postavenie na trhu s mobilnými operačnými systémami, tvrdí KFTC.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Južná Kórea vo vojne s Google? Mal zneužívať dominantné postavenie Androidu

Najnovšie