eReport.sk
Inflácia
Ilustračná snímka. zdroj:shutterstock

Júlová inflácia stúpla na 3,3 %, čo je osemročné maximum

Medziročná inflácia v júli stúpla na 3,3 %, je to najvyššia hodnota od decembra 2012, teda za posledných osem rokov. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Infláciu ťahali nahor najmä vyššie ceny za dopravu, okrem palív aj nákup áut a cestná osobná doprava. Najdynamickejšie však opäť draželi potraviny.

Rast cien potravín sa medziročne zrýchlil na úroveň 2,8 %, čo je najviac za posledný rok. „Prvých päť mesiacov tohto roka pritom boli potraviny lacnejšie ako pred rokom a v júni mali tempo rastu o polovicu nižšie,” skonštatovali štatistici a dodali, že niektoré potraviny hýbali infláciou aj v medzimesačnom porovnaní, oproti júnu sa zvýšili najmä ceny najmä chleba a obilnín, ako aj mlieka, syrov a vajec. Oproti júnu v júli vzrástli ceny o 0,5 %, tempo rastu oproti predošlému mesiacu sa teda zmiernilo (v júni dosahoval medzimesačný rast cien 0,6 %). V spotrebnom koši zdraželo všetko okrem odevov a obuvi, kde ceny dokonca poklesli o 0,3 %.

Ceny v doprave medzimesačne vzrástli o 2,7 %. „Vplyv na to mali už niekoľko mesiacov sa zvyšujúce ceny pohonných látok, aktuálne medzimesačne vzrástli o 3,5 %. Výrazné zvýšenie cien zaznamenali tiež dopravné služby, predovšetkým cestná osobná doprava o 2,4 %, ako aj kombinovaná osobná doprava o 16,7 %,” vyčíslil úrad. Pri bývaní a energiách boli ceny medzimesačne vyššie o 0,4 %.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Júlová inflácia stúpla na 3,3 %, čo je osemročné maximum

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti