eReport.sk
Jozef Kroner
Jozef Kroner zdroj: tasr

Jozef Kroner by oslávil 100 rokov: Šimkovičová spomína na túto výnimočnú osobnosť slovenskej kultúry


,,Dnes si pripomíname 100. výročie narodenia Jozefa Kronera, fantastického herca, ktorého talent spájal generácie,” uviedla v statuse na sociálnej sieti ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Nezabudnuteľný Kubo, Adam Krt z Rysavej jalovice, Pacho, hybský zbojník, Sváko Ragan, Tóno Brtko z Obchodu na korze, či šašo z kultovej rozprávky Soľ nad zlato, to je len úplný zlomok jeho hereckých úloh, vďaka ktorým si ho budeme pamätať navždy.

„znacka
znacka kvality

,,Talent, aký mal pán Kroner, bol skutočne výnimočný a neverím, že je na Slovensku niekto, koho by si svojou úprimnosťou, ľudskosťou a nezabudnuteľným hlasom nezískal. Okrem podujatí, ktoré pripravili SND a Divadelný ústav pri príležitosti storočnice jeho narodenia, si velikána slovenského herectva pripomenieme aj v pondelok 25. marca podujatím, ktoré pripravila Matica slovenská s autorom knihy Osud tak chcel, posledný rozhovor s Jozefom Kronerom – profesorom Leikertom. Pán Kroner, ďakujeme za všetko a najmä za to, že ste nás svojím talentom vedeli vždy úprimne. rozosmiať. Verím, že rovnako skvelé výkony podávate aj v hereckom nebi,” uviedla ministerka kultúry.

Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave vo veku 73 rokov

Kroner sa narodil 20. marca 1924 v Staškove na Kysuciach. Vyučil sa v Považských strojárňach a hral v ochotníckom divadle v Považskej Bystrici. Vynikol najmä v Gorkého dráme Vassa Železnovová a v Gogoľovej Ženbe. Táto rola mu v roku 1948 vyniesla pozvanie do hereckého súboru Slovenského komorného divadla v Martine. V rokoch 1956 až 1984 bol členom Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Ako jeden z mála slovenských hercov si zahral vo filme Obchod na korze (1965), ktorý získal Oscara. Išlo o tragický príbeh pripomínajúci deportácie Židov zo Slovenska a arizáciu ich majetku. Kroner bol laureátom mnohých slovenských i zahraničných ocenení.

Zdroj: fb/tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jozef Kroner by oslávil 100 rokov: Šimkovičová spomína na túto výnimočnú osobnosť slovenskej kultúry

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných