eReport.sk
Boris Johnson, foto: tasr/ap Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks during a media briefing on coronavirus, COVID-19, in Downing Street, London, Thursday Jan. 7, 2021. (Tolga Akmen/Pool via AP)

Johnson varuje: Putin by mohol ohroziť bezpečnosť celej Európy

Britský premiér Boris Johnson v piatok obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z ohrozenia celej Európy v spojitosti so situáciou v ukrajinskej jadrovej elektrárni, kde po ruskom útoku vypukol požiar. Informovali o tom agentúra AFP a stanica BBC.

„Predseda vlády povedal, že neuvážené činy prezidenta Putina by teraz mohli priamo ohroziť bezpečnosť celej Európy,“ uviedla Downing Street vo vyhlásení. Johnson sa v najbližších hodinách bude snažiť o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

Johnson telefonoval so Zelenským

Johnson v piatok telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Hovor sa uskutočnil krátko po tom, čo sa objavili správy o požiari v Záporožskej jadrovej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny. Hovorkyňa Downing Street označila podľa BBC situáciu za „vážne znepokojujúcu“ a dodala: „Obaja lídri sa zhodli, že Rusko musí okamžite zastaviť útok na elektráreň a umožniť pohotovostným zložkám neobmedzený prístup do elektrárne.“

Masívny požiar elektrárne

Štátna záchranná služba (SES) medzitým oznámila, že jej jednotky boli v piatok ráno pustené do oblasti. Uviedla, že do hasenia požiaru výcvikovej budovy mimo komplexu hlavného reaktora bolo nasadených 40 ľudí a desať vozidiel. Podľa starostu mesta Enerhodar Dmytra Orlova už boje v oblasti jadrovej elektrárne prestali, píše BBC. Stalo sa tak po tom, čo bol objekt údajne niekoľko hodín ostreľovaní ruskou armádou.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Johnson varuje: Putin by mohol ohroziť bezpečnosť celej Európy

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti