eReport.sk
Britský premiér Boris Johnson odchádza zo svojho sídla na Downing Street 10
Boris Johnson. Foto: tasr/ap

Johnson: V pondelok dvanásteho pôjdem sám do pubu a zdvihnem pohár piva k perám!

Britský premiér Boris Johnson v pondelok potvrdil, že Anglicko pristúpi k ďalšej fáze uvoľňovania lockdownu. Podľa jeho slov je však priskoro oznamovať, či budú môcť Briti tento rok cestovať na letnú dovolenku do zahraničia. Informovali o tom stanica Sky News a agentúra Reuters.

Druhá fáza zmierňovania epidemiologických obmedzení príde po tom, ako boli splnené všetky stanovené podmienky týkajúce sa očkovacieho programu, zaťaženosti nemocníc, počtu úmrtí či hodnotenia rizika, ktoré predstavujú varianty koronavírusu.

Povolené bude aj prenocovanie mimo domova

Od 12. apríla tak budú môcť v Anglicku znova otvoriť obchody, kaderníctva, vonkajšie priestory pubov a reštaurácií, posilňovne, knižnice, komunitné centrá i väčšina vonkajších zariadení a atrakcií, ako sú zoologické záhrady, tematické parky či autokiná. Povolené bude aj prenocovanie mimo domova.

Deťom umožnia účasť na aktivitách

Vonkajšie zhromaždenia zostanú obmedzené na šesť osôb alebo dve domácnosti a vo vnútorných priestoroch sa ľudia naďalej nebudú môcť spoločensky stretávať s osobami, s ktorými nežijú alebo s ktorými si nevytvorili “podpornú bublinu”. Všetky deti sa však budú môcť zúčastňovať na všetkých pre ne určených vnútorných aktivitách.

Premiér oznámil, že pôjde na pivo

“V pondelok dvanásteho pôjdem sám do pubu a opatrne, no nezvratne zdvihnem pohár piva k mojim perám,” povedal Johnson na tlačovom brífingu. Varoval však tiež, že koronavírus naďalej predstavuje hrozbu, pričom poukázal na vlny nákazy v iných krajinách. Stále podľa neho nie je tiež jasné, nakoľko silná bude ochrana poskytnutá očkovaním, keď začnú znova rásť počty infikovaných.

Johnson ešte neodporúča objednávanie dovoleniek

Britská vláda medzitým oznámila, že pokračuje v príprave kontroverzných očkovacích “pasov”. Potvrdenia o vakcinácii sa podľa nej “pravdepodobne stanú prvkom našich životov, pokým hrozba pandémie neustane”.

Premiér Johnson uviedol, že dúfa v zrušenie zákazu zahraničných dovoleniek od 17. mája, jeho kabinet však zdôraznil, že s ohľadom na pandémiu a stav očkovania v iných krajinách je na konečné rozhodnutie priskoro. Odporučil preto ľuďom, aby si letné dovolenky v zahraničí neobjednávali, kým sa “situácia neobjasní”.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport