eReport.sk
Boris Johnson. Foto: tasr/ap

Johnson: Pobrexitová dohoda je novým východiskom pre vzťahy s EÚ

Britský premiér Boris Johnson označil predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu s EÚ, ktorú v pondelok jednohlasne schválili jej členské štáty, za „nový východiskový bod pre budovanie vzťahov s Úniou”. Povedal to v telefonickom rozhovore s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, píše agentúra Reuters.

„S radosťou sme očakávali formálnu ratifikáciu dohody a spoluprácu na spoločných prioritách, akou je napríklad boj proti klimatickým zmenám,” napísal Johnson na Twitteri. Dohoda bola schválená na úrovni veľvyslancov 27 členských štátov EÚ (COREPER). Tí v pondelok v mene svojich národných vlád vyjadrili súhlas s tým, aby obchodná dohoda, ktorú sa podarilo uzavrieť v 24. decembra, začala platiť od 1. januára.

Tento krok umožní, aby obchod medzi euroblokom a Britániou pokračoval bez obchodných bariér aj po Novom roku, keď Spojené kráľovstvo opustí jednotný trh Európskej únie. Dohoda o budúcom partnerstve, ktorá zahŕňa aj obchodné kontakty, nadobudne platnosť až po odsúhlasení britským parlamentom a Európskym parlamentom (EP).

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport