eReport.sk
Jiří Kajínek dnes, foto: profimedia

Jiří KAJÍNEK v exkluzívnom rozhovore pre eReport: „Iba úplní zúfalci sa chcú vrátiť do väzenia. Utiecť by som dokázal aj dnes!”

„Písalo mi veľa žien, ale ešte viacej mužov. Tiež mi písali deti…,” spomína v rozhovore najznámejší český trestanec Jiří Kajínek.

Omilostený Jiří Kajínek spáchal prvú trestnú činnosť ako neplnoletý. Začal vykrádať rekreačné chatky. V 80. rokoch bol pravidelne väznený kvôli majetkovej trestnej činnosti. Koncom 90. rokov bol odsúdený za dvojnásobnú vraždu. Média ho označovali ako prvého českého nájomného vraha. Slávu si získal útekom z väznice v Mírově. Na slobode bol približne mesiac. Keď už si ľudia naplno užívali príchod Vianoc, bol dolapený. Českú republiku obleteli zábery nahého a spútaného Kajínka. V tejto dobe získal prvých fanúšikov, ktorí verili v jeho nevinu.

Pravidelne si podával žiadosti o obnovu procesu, spravidla boli zamietané. V roku 2010 oživil jeho popularitu film Kajínek. Ľady sa pohli, keď o ňom začal hovoriť Miloš Zeman. „Vážne uvažujem o milosti pre Jiřího Kajínka.” Vo väzení mal zostať do konca života, nakoniec však prišla prezidentská milosť a odštartovala sa kajínkománia. V posledných mesiacoch nahráva videa na portál YouTube.

Stále má množstvo prívržencov. – Foto: profimeida

Z čoho dnes Jiří Kajínek žije, ako funguje jeho vzťah s o osem rokov staršou priateľkou a dokázal by ešte aj dnes z väzenia utiecť? Koľko nápadníčiek mu písalo za mreže? Aj na tieto otázky odpovedal omilostený väzeň, ktorý stále trvá na svojej nevine.

Prvú trestnú činnosť ste spáchali ako neplnoletý čo vás k tomu viedlo?

Túžba po dobrodružstve… Deti robia často to, čo je zakázané.

Aké ste mali detstvo? Máte pocit, že môže súvisieť s tým, ako sa váš život uberal?

Nádherné!!! Všetkým deťom by som doprial, aby mali detstvo, aké som mal ja. Všetko súvisí so všetkým, ale ťažko môže moje detstvo súvisieť s mojim následným životom, ak tým myslíte kriminálnu minulosť.

Keď ste sa prvýkrát ocitli za mrežami aké to boli pocity? Spomínate si na to?

Pre človeka, ktorý sa prvýkrát dostane do väzby, nastane úplne neuveriteľná a nepredstaviteľná zmena v jeho živote. Je to tak strašné, že pre toho, kto to nezažil, je to vlastne neopísateľné. O tej hrôze by som mohol hovoriť hodiny.

Neprepadlo vás odhodlanie, že sa tam už nikdy nechcete vrátiť a spraviť všetko preto aby ste sa mu vyhli?

Prepadlo ma toho už naozaj veľa, ale samozrejme som sa do väzenia nikdy vrátiť nechcel. Len hlupáci hovoria o tom, že sa väzni dobrovoľne a radi vracajú do väzenia. Nič také nie je pravda. To len úplní zúfalci, ktorí sa o seba nevedia postarať, nakoniec vykrikujú, že radšej pôjdu do väzenia, než aby sa starali sami o seba. To sú tie výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo, že do väzenia nikto ísť nechce.

Foto: profimedia

Viem, že nemáte radi formulku keby bolo keby…ale keby ste mohli niečo vo svojom živote zmeniť čo by to bolo?

Všetci by vo svojich životoch, keby to išlo, niečo zmenili. Realita je, ale iba jedna.

Nezameniteľným ste sa stali i vďaka vašim útekom z väzníc. Dokonca najstráženejšej v Mírově. Myslíte si, že by sa Vám to podarilo aj teraz?

Z každého väzenie je možné utiecť. Záleží len na zvolenom spôsobe a kam až je človek ochotný zájsť. Iste by som neutiekol dvakrát tým istým spôsobom.

Čo vám vo väzení najviac vadilo? Jedlo, spoluväzni, skorá večierka..?

Všetko!

Mali ste vo väzení s niekým konflikt, že si na vás dovoľoval?

Občas nejaké problémy s niekým boli, ale vždy som sa o seba vedel postarať.

Do basy vám písalo kvantum žien, s koľkými ste si aktívne písali?

Písalo mi veľa žien, ale ešte viacej mužov. Tiež mi písali deti… Všeobecne mám rád všetkých ľudí, ale predsa len o niečo radšej mám rád ľudí, ktorí sú milí, vtipní, príjemní, zábavní a inteligentní. Nechápal som a nechápem ani teraz, ako odo mňa stále niekto niečo chcel a aj dnes chce: peniaze, materiálnu pomoc atď.

Kontaktujú Vás ženy stále, napríklad cez sociálne siete?

Nekontaktujú.

Ste omilostený, nie je dokázaná vaša nevina. Prischlo vám označenie vrah, zabijak…dotýka sa vás to nejako?

Samozrejme sa ma to označenie dotýka!!! Nemôže mi to nevadiť, keď to proste nie je pravda. Preto urobím maximum, aby mi toto označenie navždy neprischlo, ako hovoríte.

Tvoríte ešte pár s doktorkou Gubovou? Čím si vás práve ona získala? 

Získala si ma už pred 44 rokmi. Je stále tak inteligentná, vzdelaná, krásna , príjemná, spoľahlivá, empatická a celkovo úžasná, ako bola vtedy. Žijeme spolu a sme spokojní a nadšení.

Magda Gubová, dlhoročná partnerka Jiřího Kajínka. – Foto: profimedia

Keď sa o Vás točil dokument povedali ste, že dávate dokumentaristom voľnú ruku. Žartovali ste, že ak nebudete spokojný, zabijete ich. Boli ste nakoniec spokojný. Dokumentaristi ešte žijú…

Spokojný som bol s prvými piatimi dielmi, tak na 90%. Šiesty diel vznikol vlastne nad pôvodný plán miesto dokumentárneho filmu, ktorý mal byť natočený po odvysielaní piatich dielov dokumentu Já, Kajínek. Dokument Já, Kajínek (5 dielov) bol natočený pre televíziu. Dokumentárny film mal byť následne uvedený do kín, a až potom ho mala dostať televízia, ktorá odvysielala dokument Já, Kajínek. Takto znela dohoda. Bohužiaľ zmluva nebola dodržaná a miesto dokumentárneho filmu do kín tvorcovia vytvorili šiesty diel série Já, Kajínek. Tento šiesty diel bol vytvorený na objednávku s tým, že mala byť dosiahnutá pomyselná vyváženosť, teda prvých päť dielov bolo vlastne pozitívnych vzhľadom k mojej osobe, šiesty diel bol preto vytvorený v opačnom garde. Ľudí, ktorí sa v šiestom diele dokumentu ku mne vyjadrujú, som nikdy ani nevidel. Oni mňa tiež nie.

Čím sa teraz živíte? 

Som rentiér. Občas robím reklamy, pred vydaním je ďalšia kniha… To je skôr pre radosť.

Čo by ste odkázali mladým ľuďom, aby sa nedali na krivé chodníčky?

Nemyslím si, že by som mal niekomu niečo odkazovať, nie ešte aby som niekomu niečo radil.

Foto: profimedia

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jiří KAJÍNEK v exkluzívnom rozhovore pre eReport: „Iba úplní zúfalci sa chcú vrátiť do väzenia. Utiecť by som dokázal aj dnes!”

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport