eReport.sk
Budú Rusku čoskoro chýbať peniaze
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Jedny z prvých funkčných sankcií? Ruské ropné spoločnosti majú problémy s platbami za predanú ropu

Ruské ropné spoločnosti majú čoraz väčšie problémy s platbami za predanú ropu. Banky v Číne, Turecku a Spojených arabských emirátoch sú totiž opatrnejšie v súvislosti s americkými sekundárnymi sankciami.

Ruské ropné spoločnosti majú problémy s platbami za predanú ropu

Ropným firmám podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou hrozí až niekoľkomesačné oneskorenie platieb za ropu a ropné produkty. Oneskorenia platieb znižujú príjmy Kremľa a spôsobujú ich nepravidelnosť. Podľa zdrojov viacero bánk v Číne, Spojených arabských emirátoch a Turecku v posledných týždňoch zvýšilo svoje požiadavky na dodržiavanie sankcií, čo spôsobuje oneskorenie alebo dokonca odmietnutie prevodov peňazí do Ruska.

Jedny z prvých funkčných sankcií?

Banky, ktoré sa obávajú sekundárnych sankcií USA, začali od svojich klientov požadovať písomné záruky, že žiadna osoba alebo subjekt, uvedené na sankčnom zozname (Special Designated Nationals, SDN), nie sú zapojené do obchodu alebo nie sú príjemcom platby.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke rakety, ktoré odpaľuje ruská armáda z ruskej Belgorodskej oblasti v Charkave na severovýchode Ukrajiny v nedeľu 4. júna 2023. FOTO TASR/AP
  2. Putin údajne "poťahal za nitky

V Spojených arabských emirátoch banky First Abu Dhabi Bank (FAB) a Dubai Islamic Bank (DIB) zrušili niekoľko účtov spojených s obchodovaním s ruským tovarom, uviedli dva zdroje. Štyri zdroje uviedli, že banka Mashreq v Spojených arabských emirátoch, turecké banky Ziraat a Vakifbank a čínske banky ICBC a Bank of China síce stále spracúvajú platby, ale ich spracovanie trvá týždne alebo mesiace.

Kremeľ problémy priznal

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku, týkajúcu sa správ, že čínske banky spomalili platby, priznal, že problémy s platbami existujú. Západ uvalil na Rusko množstvo sankcií po tom, ako vo februári 2022 napadlo Ukrajinu. Obchodovanie s ruskou ropou nie je nezákonné, pokiaľ sa predáva pod Západom stanoveným cenovým stropom 60 USD (55,50 eura) za barel (159 litrov).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jedny z prvých funkčných sankcií? Ruské ropné spoločnosti majú problémy s platbami za predanú ropu

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie