eReport.sk
Richard Sulík, Veronika Remišová, Igor Matovič a Boris Kollár. Foto: tasr

Jediná cesta ako sa dá urovnať koaličný spor? Demisiou Krajčího, hodnotia politológovia

Koaličné nepokoje podľa Kollára skončili, na čom sa ale rozhádané strany dohodli? „Sedeli sme štyria koaliční lídri, kríza je zažehnaná a ideme ďalej,“ povedal Boris Kollár v rádiu Expres. Ako prvý zo šéfov vládnych strán tak okomentoval výsledky stredajších večerných koaličných rokovaní. Portál eReport oslovil politológov, ktorí priblížili kto z jednaní vyšiel ako víťaz a kto ťahal za kratší koniec.

Niečo sa dohodlo, ale zatiaľ nikto nepredradil, že čo. Myslí si politológ Tomáš Koziak, ktorý upozorňuje na to, že jazýčkom na váhach je v tomto spore líder hnutia Sme rodina Boris Kolár. „Nevieme nič čo sa dohodlo, akurát Boris Kollár sa vyjadril najjasnejšie. Ale najjasnejšie v úvodzovkách. Jeho návrhy nemajú s riešením koaličnej krízy nič spoločné. Kollár si ide svoje a to s tým čím prišiel je prostoduchý populizmus,” opísal politológ Kollárove požiadavky na odklad splátok úverov či exekúcii.

Prízvukuje, že karty môže ešte zamiešať aj dnešné zadržanie šéfa SIS Vladimíra Pčolinského „Jeho zadržanie je prekvapujúce, ale určite sa to Kollárovi páčiť nebude. Možno bude v rámci koalície hrať urazeného čo môže ešte prispieť prehĺbeniu koaličnej krízy. Všetko bude záležať ako to Kollár zoberie,” vysvetľuje Koziak s tým, že Boris Kollár nesie za svojho nominanta plnú zodpovednosť. Dodáva, že ústupky po rokovaniach vidieť hlavne na strane liberálov. „Z pozície SaS prišlo k zmierneniu rétoriky, nepožadujú hlavu premiéra. To už je zjavné. Zúžili požiadavku na minimalistický návrh, ktorý sa týka odvolania Krajčího,” uviedol odborník podľa ktorého je to realistická požiadavka, ale bude záležať od premiérovho ega či na ňu pristúpi.

Krajčí na odstrel

Podľa politológa Jozefa Vlčeja teraz hrajú strany mediálne hry. „Avšak navonok sa javí, že nikto nechce robiť ústupky. Premiér nie je ochotný pristúpiť na žiadne zmeny, ktoré by boli po roku vlády potrebné. Zároveň chcú všetci pokračovať vo vláde, čo je očividné,” približuje Vlčej. Dôležitú úlohu mediátora až krstného otca koalície podľa neho plní Boris Kollár. „Rokovania boli určite tvrdé a náročné, ale ako výsledok sa javí dočasné pokračovanie a kozmetické zmeny v prípade odchodu Mareka Krajčího, ktorého premiér musí neochotne obetovať,” avizuje politológ.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jediná cesta ako sa dá urovnať koaličný spor? Demisiou Krajčího, hodnotia politológovia

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti