eReport.sk
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák.
Miroslav Hlivák. Foto: tasr

Je zarobené na škandál s nájomnými bytmi? Vraj existuje reálna hrozba, že tisíce ľudí skončí na ulici!


Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa ohradil voči vyhláseniu samospráv. V ňom zástupcovia 26 obcí a miest na piatkovom stretnutí v Šali kritizovali úrad za vysoké pokuty. Tie dostali za spôsob, akým boli do majetku samospráv prevedené nájomné byty postavené s podporou štátu a Štátneho fondu na rozvoj bývania (ŠFRB).

Mestá a obce tvrdia, že tisíce nájomných bytov nadobudli podľa schémy Ministerstva dopravy a výstavby SR a ŠFRB. No napriek tomu ich ÚVO začal sankcionovať drakonickými pokutami, dosahujúcimi desiatky až stovky tisíc eur pre každú samosprávu.

Samosprávy varujú, že občania skončia bez domova

„Vynáša svojvoľne rozsudky a ide ešte ďalej. Podal na súd návrhy na určenie neplatnosti zmlúv na takto nadobudnuté bytovky. V prípade, že by súd rozhodol tak, ako navrhuje ÚVO, existuje reálna hrozba vysťahovania tisícov občanov na ulicu,“ zdôraznili predstavitelia samospráv.

Úrad hovorí o nečestnom spôsobe nákupov bytov

ÚVO pripomenul, že svojou činnosťou dohliada na to, či mestá a obce vyhlasujú súťaže tak, aby nákupy boli prístupné čo najširšiemu okruhu podnikateľov a verejné peniaze boli vynakladané účelne. „Práve na to má slúžiť otvorená súťaž v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní a nie nákupy bytov bez otvorenej a čestnej súťaže alebo iba súťaže na „oko“, ktoré sú šité na mieru konkrétnym subjektom. Práve v otvorenej súťaži je možné zabezpečiť výstavbu bytov v požadovanej kvalite, za objektivizované ceny získané v čestnej súťaži,“ reagoval predseda úradu Miroslav Hlivák.

Mestá a obce vraj ignorujú usmernenia

Ako pripomenul, ÚVO je opakovane napádaný za rozhodnutia v prípade výstavby nájomných bytov, pretože v minulosti zistil viaceré porušenia zákona o verejnom obstarávaní. „Výklad zákona je v prípade obstarávania nájomných bytov konštantný už od roku 2006. Usmernenia sú tiež, spolu s rozhodnutiami úradu, v súlade s rozhodnutiami Súdneho dvora Európskej únie. Napriek tomu sú desiatky usmernení a upozornení úradu niektorými mestami a obcami na Slovensku ignorované a úrad je mylne vnímaný ako nepriateľ výstavby nájomných bytov,“ povedal Hlivák.

Hlivák pripomína, že ide o verejné peniaze

Podľa jeho slov úrad neustále podáva pomocnú ruku každej obci a mestu, ak požiadajú o výklad zákona ešte pred obstarávaním. „Namiesto toho mnohé z nich radšej napádajú rozhodnutia úradu na súde. Úrad v tejto veci opakovane komunikoval aj s ministerstvom dopravy, ZMOS-om, NKÚ či Úniou miest Slovenska, a navrhol viaceré riešenia. Upozornili sme, že niektoré mestá a obce v minulosti urobili sériu krokov, ktorými zúžili, či de facto znemožnili férovú a otvorenú súťaž. Pritom používať súťaž je ich povinnosťou, keďže na ne používajú verejné peniaze,“ zdôraznil Hlivák.

Predseda ÚVO tiež dodal, že obviňovanie úradu z vyrábania problémov mestám a obciam pri výstavbe nájomných bytov vníma s politickým podtónom. „ÚVO je nezávislý, kontrolný orgán, pracuje odborne, podľa zákona. Ak nás niekto neprizve na debaty, v ktorých je ÚVO osočovaný za prácu, ktorá je jeho povinnosťou, vnímam to ako zbabelé a politicky motivované. My nezastupujeme záujmy politických strán, ale dodržiavanie zákona a strážime verejné peniaze,“ dodal Hlivák.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je zarobené na škandál s nájomnými bytmi? Vraj existuje reálna hrozba, že tisíce ľudí skončí na ulici!