eReport.sk
Lekár v špeciálnom ochrannom odeve pomáha kolegyni s ochranným štítom. Foto: tasr/ap

Je tu nová doba! Ošetrovať nás budú aj nakazení zdravotníci, rozhodol Mikas

Zvykajme si! Zdravotníci nakazení novým koronavírusom sa budú môcť starať o pacientov. Umožnilo to aktualizované usmernenie hlavného hygienika Jána Mikasa. Aj tu však budú platiť isté podmienky a pravidlá. Nie všetci nakazení lekári či sestry sa totiž budú môcť o pacientov v nemocniciach postarať.

“Zadefinoval som určité podmienky, keď zdravotnícky pracovník, pokiaľ vyšiel pozitívny antigénovým testom alebo RT-PCR testom, ale nemá klinické príznaky, môže za dodržania prísnych hygienických opatrení poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade potreby, ak to zdravotnícke zariadenie naozaj zdravotníkov potrebuje a bola by ohrozená zdravotná starostlivosť,” vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Usmernenie je zverejnené na webe

V prípade práce nakazených zdravotníkov bez príznakov sa odporúča, aby sa im najprv prideľovala práca bez kontaktu s pacientmi a zdravotníkmi (napríklad telemedicína), až následne starostlivosť o pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, starostlivosť o pacientov s podozrením na ochorenie a ako posledná starostlivosť o pacientov s inými diagnózami. Usmernenie je zverejnené na webe Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Riziko smrti z odloženia operácie by bolo vyššie

Dopady zmeny usmernenia sa podľa hlavného hygienika prehodnocovali aj so zástupcami manažmentov nemocníc. “Napríklad máme akútne brucho a nemáme chirurga, ale máme chirurga, ktorý je pozitívny na COVID-19, nevykazuje príznaky. Za dodržania protiepidemických opatrení, že sa chráni, mohol by operovať, mohol by toho pacienta zachrániť,” zhrnul Mikas. Pripomenul, že riziko smrti z odloženia operácie by bolo podstatne vyššie ako riziko možnej nákazy.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je tu nová doba! Ošetrovať nás budú aj nakazení zdravotníci, rozhodol Mikas

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti