eReport.sk
Ján Budaj, foto: tasr

Je Budajova stolička rozhúpaná? Sulíkova SaS otvorene podporuje reguláciu medveďov!

V parlamente momentálne prebieha schôdza o odvolávaní ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO). Ten podľa parlamentnej opozície nezvláda fungovanie rezortu a za príklad jeho údajnej neschopnosti opozičníci uvádzajú problém s premnoženým medveďom hnedým, ktorý si minister dlho nebol schopný priznať. Dokonca tvrdil, že medveď nenapáda ľudí, lebo je vegetarián.

Dvihnutý prst od saskárov?

Strana SaS prišla práve v tomto čase s prekvapivým stanoviskom, že súhlasí s reguláciou medveďov, ktoré stratili plachosť a ohrozujú ľudí i hospodárske zvieratá v intraviláne obcí. Liberáli sú tiež za prísny zákaz činností, ktoré môžu medvede lákať do obývaných území.

„Musíme vyžadovať prísny zákaz vnadenia, prikrmovania, ako aj nechráneného odpadu. Treba tiež postihovať ľudí, ktorí medvede zámerne vnadia. Momentálne sme za reguláciu tých kusov, ktoré stratili plachosť, a to najmä v intraviláne obcí,“ uviedla poslankyňa Anna Zemanová (SaS).

Problém je nutné riešiť ihneď

Podľa poslankyne Jarmily Halgašovej je problém s medveďmi, ktoré stratia plachosť, potrebné urgentne riešiť. „Bezprostredne ohrozujú ľudí aj hospodárske zvieratá, čo je neakceptovateľné,“ argumentuje. Apeluje i na nevyhnutnosť dát o počte medveďov.

V tejto súvislosti pripomenula, že Výbor Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uložil Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR úlohu zriadiť do konca júla pracovnú skupinu, ktorá by sa problémom zaoberala. Zložená by mala byť z odborníkov z oblasti ochrany prírody, lesníctva, poľnohospodárstva, zástupcov samospráv a pôdohospodárskeho výboru.

Budaja sa snažia donútiť k viacerým zmenám

Výbor taktiež zaviazal envirorezort i ministerstvo pôdohospodárstva bezodkladne zrealizovať účinné opatrenia, ktoré ochránia obyvateľov v súvislosti s výskytom medveďa v blízkosti sídel.

Ministerstvo by malo zároveň do konca roka na základe výsledkov výskumu zaktualizovať Program starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku, v ktorom sa ako jeden z nástrojov na riešenie uvádza aj regulácia populácie.

Zdroj: TASR


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je Budajova stolička rozhúpaná? Sulíkova SaS otvorene podporuje reguláciu medveďov!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti