Konečne tu máme marec, a to je znamenie, že sa blíži jar. Už sa tešíme na teplé slnečné lúče a na to, že sa prebúdza príroda. A koľko je nás takých, ktorým sa jar spája s prvou jarnou zeleninou? A prečo nie rovno s tou, ktorá má jar aj vo svojom mene? S jarnou cibuľkou.
Už názov napovedá, že jarná cibuľka je vlastne mladá cibuľa, ktorá sa zo zeme vyťahuje predtým, než dozreje. Chuťovo je jemnejšia než tá klasická a osviežuje pokrmy. Aj keď jej sezóna je od apríla do júna, v dnešnej dobe sa dá v obchode kúpiť po celý rok. Dokonca si ju môžete pestovať i doma. Stačí dať jednu cibuľku do pohára s vodou a už za pár dní môžete odstrihávať vňatku do polievky, jedál alebo na chlieb.
Ako si vybrať správne
Nákup cibuľky nie ja žiadna veda. Vyberte si čerstvé kusy, na ktorých nenájdete vyschnuté časti ale ani slizké. Skladovať ju môžete na chladnom a tmavom mieste, čiže najlepšie v chladničke. Vydrží tam zhruba 5 dní. Na svete by totiž mohla prísť o niektoré vitamíny.
Aby ste mali stále vňatku jarnej cibuľky po ruke, stačí ju dať do pohára s vodou. – Foto: shutterstock
Čo obsahuje a s čím pomáha
- Vitamín K pomáha k správnej zrážanlivosti krvi a s udržiavaním pevných kostí.
- Obsahuje vitamíny A, B a C, kyselinu listovú a minerály vápnik, horčík, draslík a železo.
- Prispieva k zdravým vlasom a nechtom.
- Prospieva srdcu a očiam, znižuje vysoký krvný tlak a produkciu cholesterolu, udržuje hladinu cukru v krvi a pôsobí blahodárne na dýchacie cesty.
- Funguje ako prevencia pred vznikom rakoviny hrubého čreva a prostaty.
- Pomáha proti nachladnutiu, nádche a kašľa. Má totiž antibakteriálne a protiplesňové účinky. Pomáha tiež znižovať prebytočný hlien
- Vďaka veľmi nízkemu obsahu kalórií je ideálnou súčasťou stravy pre všetkých, ktorý sa snažia zhodiť nejaké to kilo navyše. Naviac je bohatá na vlákninu, ktorá podporuje trávenie. Všimnite si napríklad, že v čínskej reštaurácii predjedlo vždy obsahuje jarnú cibuľku.
Jarná cibuľka je skvelá aj v kombinácii s inou zeleninou. Výborne sa hodí do šalátov. – Foto: shutterstock
Ako jarnú cibuľku používať
- Pred použitím jarnú cibuľku zbavte vrchných obschnutých častí a umyte ju
- Používa sa celá, ako jej biela časť, tak i zelená
- Krájajte ju tesne pred použitím, čerstvá je najlepšia
- Vďaka veľkému obsahu prospešných látok sa odporúča jesť jarnú cibuľku surovú alebo len krátko tepelne upravenú, aby neprišla o svoje vitamíny
- Výborne sa hodí k inej zelenine. Napríklad do šalátu s paprikou, rajčinou a uhorkou
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Jarná cibuľka – vitamínová bomba s vôňou jari