eReport.sk
Zranená Palestínčanka, foto:tasr/ap

V tomto prípade sa odmietame s vami o mieri baviť! Izrael pokúša trpezlivosť Egypta

Egypt hrozí pozastavením mierových dohôd z roku 1978, ak Izrael vyšle svojich vojakov do husto obývaného pohraničného mesta Rafah na juhu Pásma Gazy. Boje v oblasti by mohli spôsobiť uzavretie hlavnej trasy pre dodávky pomoci pre toto palestínske územie, uviedli v nedeľu dvaja egyptskí predstavitelia a západný diplomat.

Izrael pokúša trpezlivosť Egypta

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rozhovore pre americkú televíziu ABC News zverejnenom v nedeľu uviedol, že Izrael poskytne bezpečný prechod pre civilistov pred útokom na Rafah. Zároveň odmietol obavy z „katastrofy“, ktorú by izraelský útok mohol v Rafahu spôsobiť. Napriek obavám z možného rozsiahleho krviprelievania Netanjahu v rozhovore uviedol, že táto ofenzíva je kľúčom k zničeniu palestínskeho militantného hnutia Hamas, s ktorým Izrael vedie v Pásme Gazy vojnu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Janka Bittó Cigánikova
  2. Najväčšie tajomstvá z Twitter Files
  3. Michelko potvrdil špekulácie

Do Rafahu utiekla pred bojmi v iných oblastiach viac ako polovica z 2,3 milióna obyvateľov Pásma Gazy. Žijú tam v stanových táboroch a prístreškoch spravovaných OSN v blízkosti hraníc. Egypt sa obáva masového prílevu státisícov palestínskych utečencov, ktorí sa už možno nikdy nebudú môcť vrátiť.

Humanitárne organizácie varujú

Humanitárne organizácie varovali, že ofenzíva v Rafahu by zhoršila už aj tak katastrofálnu humanitárnu situáciu v Gaze, kde približne 80 percent obyvateľov utieklo zo svojich domovov. Všetci traja zmienení predstavitelia, ktorí potvrdili hrozby Egypta, hovorili pod podmienkou anonymity, pretože nemali oprávnenie informovať novinárov o tajných rokovaniach. Katar, Saudská Arábia a ďalšie krajiny tiež varovali pred vážnymi následkami, ak Izrael pošle vojakov do Rafahu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V tomto prípade sa odmietame s vami o mieri baviť! Izrael pokúša trpezlivosť Egypta

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre