eReport.sk
Na snímke mapa, ktorá zobrazuje saudskoarabské mesto Džidda, v ktorom došlo k bombového útoku počas ceremónie na cintoríne. Foto: tasr/ap

Islamský štát sa prihlásil k útoku na nemoslimskom cintoríne

Militantná organizácia Islamský štát (IS) sa vo štvrtok prihlásila k zodpovednosti za bombový útok, ktorý v stredu zasiahol spomienkový obrad pri príležitosti 102. výročia konca prvej svetovej vojny na nemoslimskom cintoríne v saudskoarabskom meste Džidda. Pri incidente utrpeli zranenia najmenej dvaja ľudia. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Džihádistická organizácia vo vyhlásení na svojich kanáloch na sociálnej sieti Telegram uviedla, že bojovníci IS “umiestnili včera (v stredu) výbušné zariadenie na… cintoríne v meste Džidda”. Boli tam zhromaždení aj európski aj americkí diplomati a zamestnanci konzulátov. IS dodal, že útok podnikol “na podporu” proroka Mohameda.

Na snímke mapa, ktorá zobrazuje saudskoarabské mesto Džidda, v ktorom došlo k bombového útoku počas ceremónie na cintoríne. Foto: tasr/ap

Predtým bol zranený ochrankár na francúzskom konzuláte

Stredajší útok nasledoval necelý mesiac po tom, čo člena ochranky na francúzskom konzuláte v Džidde zranil nožom Saudskoarab. K násiliu došlo v čase, keď moslimov rozhnevali satirické karikatúry proroka Mohameda ukazované a zverejnené vo Francúzsku. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa snažil upokojiť hnev moslimov nad karikatúrami, ktoré zverejnil satirický magazín Charlie Hebdo.

Zranený bol aj grécky policajt v Saudskej Arábii

Na spomienkovom obrade na cintoríne v Džidde sa zúčastnili diplomati z Francúzska, Grécka, Talianska, Británie a Spojených štátov, uviedli v spoločnom oznámení ich veľvyslanectvá. Útok odsúdili ako “zbabelý”. Pri tomto bombovom útoku utrpel zranenia grécky policajt pôsobiaci v Saudskej Arábii, povedal grécky diplomatický zdroj, a údajne bol zranený aj britský občan. Menšie zranenia mal tiež saudskoarabský policajt, dodala štátna televízia al-Ichbáríja s odvolaním sa na guvernéra regiónu Mekka, v ktorom sa Džidda nachádzaMacron rázne obhajoval právo zverejňovať karikatúry vrátane karikatúr proroka Mohameda, čo moslimovia pokladajú za urážku.

Macron rozhneval mnohých moslimov

Karikatúry magazínu Charlie Hebdo ukázal žiakom v triede učiteľ dejepisu Samuel Paty, keď vysvetľoval slobodu prejavu. To vyústilo 16. októbra k tomu, že ho na ulici v Paríži zavraždili oddelením hlavy od tela. Vražda nasledovala po kampani rodičov na internete, pretože ich nahneval učiteľov výber učebného materiálu. Macronov postoj ku karikatúram rozhneval mnohých moslimov a vyvolal protesty vo viacerých krajinách, kde ľudia pálili jeho portréty, a začala sa aj kampaň za bojkot francúzskych výrobkov.

Regionálna veľmoc Saudská Arábia, kde sa nachádzajú najposvätnejšie miesta islamu, kritizovala karikatúry. Uviedla, že odmieta “akékoľvek spájanie islamu a terorizmu” – ale neodsúdila francúzske vedenie za jeho postoj.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport