eReport.sk
Zavraždená mladá učiteľka Ashling Murphyová.
Zavraždená mladá učiteľka Ashling Murphyová. Zdroj: yt:/ ITV News

Írsko žiali za zavraždenou 23-ročnou učiteľkou: Podľa Times je podozrivým Slovák, otec troch detí!

Stovky smútiacich ľudí prišli v utorok na pohrebnú omšu za 23-ročnú učiteľku základnej školy Ashling Murphyovú, ktorej zavraždenie v Írsku znovu vyvolalo debatu o tom, ako zastaviť násilie proti ženám. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Írska polícia v utorok, v deň pohrebu, oznámila, že zatkla muža tridsiatnika pre podozrenie z vraždy Murphyovej, hudobníčky a učiteľky, ktorej telo našli 12. januára na brehoch kanála pri meste Tullamore v strednom Írsku. Polícia dodala, že ďalej sa k prípadu „zatiaľ nebude vyjadrovať“.      

Biskup: Vražda bola zvráteným násilným činom

Podľa denníka The Times je podozrivým Slovák, otec troch detí. Írska polícia takúto skutočnosť nezverejnila. Vražda sa dotkla mnohých žien v Írsku a v ďalších krajinách, pretože médiá priniesli správu, že páchateľ na Murphyovú zaútočil, keď si bola popoludní zabehať, píše AP. Po celom Írsku, ale aj v mestách ako Londýn a New York, sa konali tiché stretnutia s modlitbami, kde prítomní žiadali, aby úrady urobili viac pre bezpečie žien a v boji proti násiliu na ženách.

Pohreb sa konal v malej dedine Mountbolus. Biskup Tom Deenihan povedal smútiacim, že vražda bola „zvráteným násilným činom“, ktorý zjednotil krajinu v spoločnom žiali. Írsky premiér Micheál Martin a prezident Michael Higgins boli tiež v obrovských davoch ľudí, ktorí sa zišli na pohreb v Mountboluse.

Školy v celom Írsku mali minútou ticha

Malé deti zo školy, kde Murphyová učila, držali čestnú stráž pred kostolom farnosti, kde sa pohreb konal. Niektoré z detí držali ruže a fotografie Murphyovej. V miestnom centre neďaleko kostola bola nainštalovaná veľkoplošná obrazovka, aby si mladú ženu mohli uctiť davy ľudí.

Školy v celom Írsku si pamiatku Murphyovej uctili minútou ticha. Írska ministerka spravodlivosti vyhlásila, že v nasledujúcich mesiacoch plánuje zverejniť novú štátnu stratégiu proti domácemu, sexuálnemu a rodovo podmienenému násiliu.

VIDEO Reportáž o zavraždenej učiteľke v anglickom jazyku z kanála ITV News

Zdroj: youtube.com/ITV News

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Írsko žiali za zavraždenou 23-ročnou učiteľkou: Podľa Times je podozrivým Slovák, otec troch detí!

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti