eReport.sk
Artefakt. foto:tasr/ap

Irak: V Bagdade sa konala ceremónia návratu tabuľky s eposom o Gilgamešovi

V utorok sa v Bagdade uskutočnila oficiálna ceremónia návratu 3500 rokov starej tabuľky s časťou eposu o Gilgamešovi do Iraku. Tento artefakt pred 30 rokmi odcudzili z irackého múzea, pričom USA ho v septembri krajine vrátili, informovali agentúry AFP a AP.

Slávnostné odovzdanie tabuľky sa konalo na irackom ministerstve zahraničných vecí. Počas tlačovej konferencie šéf irackej diplomacie Fuád Husajn odovzdal tabuľku a dva ďalšie sumerské artefakty, ktoré sa prednedávnom podarilo získať z USA a Británie, irackému ministrov kultúry a cestovného ruchu Hassanovi Názimovi. Na ceremónii sa zúčastnili aj predstavitelia Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

„Poradilo sa nám získať okolo 17.926 artefaktov z niekoľkých krajín – a to z USA, Británie, Talianska, Japonska a Holandska… Tento deň predstavuje víťazstvo nad tými, ktorí sa zúfalo snažia ukradnúť naše veľkolepé dejiny a starodávnu civilizáciu,” uviedol Husajn.

Podľa Názima je návrat týchto artefaktov “správou pre všetkých, ktorí pašujú naše starožitnosti a predávajú ich na medzinárodných aukciách”.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Irak: V Bagdade sa konala ceremónia návratu tabuľky s eposom o Gilgamešovi

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti