eReport.sk
Na ilustračnej snímke poslanci počas ustanovujúcej schôdze irackého parlamentu v Bagdade 9. januára 2022.
Na ilustračnej snímke poslanci počas ustanovujúcej schôdze irackého parlamentu v Bagdade 9. januára 2022. Foto: tasr/ap

Irak repatrioval 4000 svojich občanov. Uviazli na bieloruských hraniciach

Irak v uplynulých týždňoch repatrioval takmer 4000 svojich občanov, ktorí v priebehu uplynulých týždňov uviazli na bieloruských hraniciach s členskými štátmi Európskej únie – Poľskom, Litvou a Lotyšskom, uviedol v nedeľu iracký minister zahraničných vecí.

Iracká vláda od 18. novembra zorganizovala „desať letov z Bagdadu do Bieloruska“ s cieľom repatriovať svojich občanov, povedal na tlačovej konferencii v Bagdade so svojím litovským náprotivkom iracký minister zahraničných vecí Fuád Husajn.

Od minulého leta sa tisíce migrantov, najmä z Blízkeho východu a Iraku, utáborujú na hraniciach medzi Bieloruskom a EÚ, často v ťažkých podmienkach, a pokúšajú sa dostať do bloku.

„Podarilo sa nám repatriovať približne 4000 Iračanov, ktorí uviazli na bieloruských hraniciach s Poľskom, Litvou a Lotyšskom,“ uviedol Husajn. Hovorca irackého ministerstva zahraničných vecí neskôr pre tlačovú agentúru AFP uviedol, že „3817 irackých migrantov bolo repatriovaných z Bieloruska a 112 z Litvy“.

Lety všeobecne smerovali do irackého autonómneho regiónu v Kurdistane, odkiaľ pochádza veľa potenciálnych migrantov, a potom pokračovali do tureckého Bagdadu. Šéf litovskej diplomacie Gabrielius Landsbergis, ktorý sa taktiež stretol s irackým premiérom Mustafom Kázimím, vyhlásil, že chce „priniesť nové nápady na spoluprácu“ s Irakom.

Od minulého leta sa tisíce migrantov, najmä z Blízkeho východu a Iraku, utáborujú na hraniciach medzi Bieloruskom a EÚ, často v ťažkých podmienkach, a pokúšajú sa dostať do bloku. Západ obviňuje Bielorusko, že prilákalo migrantov k hraniciam ako pomstu za sankcie voči režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Bielorusko toto tvrdenie podľa AFP poprelo a skritizovalo Európsku úniu (EÚ) za neprijatie migrantov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Irak repatrioval 4000 svojich občanov. Uviazli na bieloruských hraniciach

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti