eReport.sk
Iracké moslimské ženy s ochrannými rúškami nesú sladkosti pre veriacich na oslavu trojdňového sviatku íd al-fitr, konca pôstneho mesiaca ramadánu v Basre.
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Irak pred ramadánom sprísňuje epidemiologické opatrenia

Iracké úrady uzavreli v piatok celé štvrte Bagdadu a zatvorením pohrozili aj prevádzkam, ktorých zamestnanci neboli očkovaní. Stalo sa tak v čase, keď počet infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 v krajine dosiahol nové maximá, informovala agentúra AFP.

K sprísneniu epidemiologických opatrení zároveň došlo krátko pred začiatkom pôstneho mesiaca ramadán, ktorý sa v moslimskej komunite nesie v duchu stretnutí v kruhu širokej rodiny a priateľov, ale aj účasti na hromadných modlitbách. Ramadán sa začína na budúci týždeň.

V Bagdade už dávnejšie vyhlásili zákaz vychádzania

Agentúra AFP informovala, že jednotlivé štvrte Bagdadu od piatku oddeľujú betónové bloky. Úrady v Bagdade už dávnejšie vyhlásili zákaz vychádzania, ktorý bude platiť aj počas celého ramadánu, a to od 20.00 h miestneho času. V piatky a soboty, ktoré sú v Iraku „víkendom“, bude však tento zákaz platný 24 hodín.

Opatrenia boli prijaté pod tlakom bezprecedentného nárastu počtov nakazených, keďže z Iraku v poslednom období denne hlásia 7000 až 8500 nových prípadov nákazy novým koronavírusom.

Irak je krajinou, ktorá už desaťročia zápasí s nedostatkom lekárov, nemocníc i liekov. Väčšina Iračanov napriek tomu očkovanie proti covidu odmieta, uvádza AFP.

Bez dokladu o očkovaní žiadna letenka

Iracké ministerstvo zdravotníctva má v úmysle tvrdo zasiahnuť proti takémuto trendu: v piatok oznámilo, že „zatvorí nákupné centrá, obchody, reštaurácie a súkromné zdravotnícke zariadenia, ktorých zamestnanci nemajú doklad o očkovaní“. Zároveň vyzvalo cestovné kancelárie, aby „nikomu bez dokladu o očkovaní nepredali letenky“.

Podľa ministerstva zdravotníctva bolo doteraz v Iraku zaočkovaných okolo 130.000 z celkovo 40 miliónov obyvateľov krajiny. Do Iraku bolo doteraz dopravených takmer 400.000 dávok vakcíny. Väčšinou ide o dodávky prostredníctvom medzinárodného programu COVAX zameraného na zabezpečenie spravodlivého prístupu k vakcínam.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Irak pred ramadánom sprísňuje epidemiologické opatrenia

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti