eReport.sk
Elon Musk, foto: tasr

Iný kraj, iný…: Elon Musk chce na Marse zaviesť zákony odlišné od pozemských

Žiadna vláda na Zemi nebude mať moc zasahovať do aktivít pri osídľovaní planéty Mars. Vyplýva to z podmienok internetového projektu Starlink, nad ktorým má záštitu miliardár a filantrop Elon Musk. Projekt Starlink zabezpečí prvým ľudským „osadníkom“ na červenej planéte internetové pripojenie. Z dokumentov vyplýva, že kolonizátori Marsu sa budú riadiť svojimi pravidlami.

Vlastná samospráva

Firma SpaceX, majiteľom ktorej je Elon Musk, neuzná medzinárodné právo na planéte Mars. Vesmírna spoločnosť amerického vynálezcu a vizionára bude namiesto toho dodržiavať súbor „samosprávnych princípov“, ktoré budú definované v čase osídlenia tejto planéty. Musk pred nedávnom odhalil plány na vytvorenie sebestačného mesta na Marse, hoci jeho budovanie a presný časový rámec ešte neuviedol. Ako informuje britský portál Independent, každá budúca kolónia na Marse, vytvorená spoločnosťou SpaceX, bude podľa všetkého používať konštelácie satelitov Starlink obiehajúcich okolo planéty na zabezpečenie internetového pripojenia tamojším ľuďom a technickým zariadeniam na povrchu. Na obežnú dráhu okolo Zeme už bolo vypustených viac ako 800 takýchto satelitov, ďalšie desaťtisíce plánujú vypustiť v nasledujúcich rokoch.

Muskov automobil Tesla na sedadle s figurínou astronauta putuje vesmírom. Foto: tasr

Prvý prezident Marsu?

Musk má však o Marse jasnú predstavu už teraz. „Pokiaľ ide o služby poskytované na Marse alebo pri preprave na Mars prostredníctvom kozmickej lode Starship alebo iných kolonizačných kozmických lodí, účastníci uznávajú Mars ako slobodnú planétu, a preto nemá žiadna vláda na Zemi autoritu alebo zvrchovanosť nad aktivitami na Marse,“ uvádza sa v oddiele platného práva spoločnosti SpaceX. Možné spory, ktoré sa na novej planéte vyskytnú, budú riešené na základe tamojších samosprávnych princípov.

Podobne ako Musk, aj inžinier vesmírnych systémov Erwan Beauvois, uviedol, že pozícia spoločnosti SpaceX pripomína vyhlásenie predložené neziskovou organizáciou Earthlight Foundation, ktorá sa zaviazala pripravovať na expanziu ľudstva za hranice Zeme. Deklarácia práv a zodpovedností ľudstva vo vesmíre uvádza, že vesmír by mal byť považovaný za slobodný všetkými a pre všetkých.

Elon Musk, foto: tasr

Ušľachtilé vízie ľudí zo SpaceX podrobil analýze portál Popular Mechanics. Ako konštatuje, Muskove zámery môžu znieť slobodne, ale napriek všetkému bude život na Marse nevyhnutne podliehať obmedzeniam na zdrojoch, dennej rutine obyvateľov a ďalším povinnostiam, pretože inak by celý projekt jednoducho stroskotal. „Život v novom meste na Marse bude vyžadovať veľkú disciplínu, aby bolo možné žiť s všadeprítomnými a veľkými nebezpečenstvami,“ konštatuje portál, ktorý pasuje Elona Muska za prvého prezidenta planéty Mars.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport