eReport.sk
plyn, kohútik, koleso, zváranie
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Inšpirácia pre Hegerovu vládu? Nemecko bojuje proti energokríze, ide zastropovať ceny plynu!

Nemecká vláda v zásade súhlasila so zavedením stropu na ceny plynu pre približne 25.000 veľkých priemyselných podnikov od 1. januára 2023. Uviedlo to v pondelok nemecké ministerstvo hospodárstva.

Zastropovanie cien plynu pre veľké firmy

Podľa ministerstva vláda vykoná určité technické úpravy pôvodného návrhu komisie expertov, ale strop na úrovni 7 eurocentov za kilowatthodinu pre 70 % spotreby priemyselných spoločností bude platiť.

Balík stimulov

Nemeckí koaliční lídri sa 29. septembra dohodli na novom balíku stimulov vo výške 200 miliárd eur na zmiernenie tlaku v dôsledku zvyšovania nákladov na energie. Detaily o tom, ako použiť finančné prostriedky, mala vypracovať odborná komisia, ktorú vláda vymenovala začiatkom októbra. Komisia navrhla v prípade domácností jednorazovú platbu už v decembri a pre priemysel od budúceho roka cenový strop na 70 % ich ročnej spotreby plynu.

Boj proti energetickej kríze

Odhaduje sa, že navrhované opatrenia budú do apríla 2024 stáť Nemecko približne 96 miliárd eur vrátane decembrových príspevkov pre domácnosti vo výške približne 5 miliárd eur, uviedla spolupredsedníčka komisie a kľúčová ekonomická poradkyňa vlády Veronika Grimmová. Komisia, ktorá zahŕňa aj odbory a zainteresované strany v odvetví, bola vymenovaná po tom, ako vláda zrušila daň za plyn, ktorá mala vo 4. štvrťroku priniesť približne 34 miliárd eur na vyrovnanie rozdielu medzi rekordne vysokými trhovými cenami, ktoré platia dovozcovia plynu po strate ruských dodávok, a zmluvnými cenami pre koncových užívateľov v Nemecku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zo soboty 29.10. na nedeľu 30. 10. sa o 3.00 hodine sa čas na ručičkách hodín posunie naspäť, a to na 2.00 hodinu.
  2. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
  3. Poľský prezident Andrzej Duda.
  4. Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
  5. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  6. Zľava Richad Sulík a Karel Hirman.

Siegfried Russwurm, šéf nemeckého priemyselného združenia BDI a tiež spolupredseda komisie, uviedol, že cenový strop pre priemysel sa uplatní na 70 % spotreby plynu v roku 2021, aby sa zachovali stimuly na zníženie dopytu. A bude sa vzťahovať na približne 25.000 firiem.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Inšpirácia pre Hegerovu vládu? Nemecko bojuje proti energokríze, ide zastropovať ceny plynu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti