eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Inšpektorát práce ukončil kontrolu v bratislavskom domove dôchodcov: Aký bol výsledok?

BRATISLAVA – Inšpektorát práce Bratislava ukončil inšpekciu v súvislosti s domovom dôchodcov (DD) na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove, kde mali zle zaobchádzať so seniormi. Zistené boli porušenia niektorých ustanovení Zákonníka práce i zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov. Zamestnávateľovi bude v zmysle zákona uložená pokuta. Uviedol to hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš.

Päť opakovaných porušení ustanovení zákonníka práce sa týkalo najmä evidencie pracovného času, mzdových nárokov zamestnancov, nárokov na dovolenku a nárokov na poskytovanie stravného zo strany zamestnávateľa.

Hrozí pokuta do výšky 100-tisíc eur

“Okrem toho boli zistené porušenia ustanovení zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v súvislosti s príplatkami za prácu vo sviatok a za prácu nadčas,” priblížil Kerekeš.

Za zistené porušenia uloží bratislavský inšpektorát práce zamestnávateľovi pokutu, a to v rozsahu zákona o inšpekcii práce. Podľa príslušného paragrafu predmetného zákona je inšpektorát práce oprávnený uložiť zamestnávateľovi alebo fyzickej osobe pokutu do výšky 100.000 eur.

Zistili bolo sedem prípadov možného týrania

V prípade DD na Pažítkovej ulici sú vedené dve trestné stíhania. Jedno zo stíhaní vedie polícia vo veci zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Zdokumentovaných bolo sedem prípadov možného týrania seniorov. Na prípady, ktoré vykazovali znaky týrania, upozornili intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva a rezortu práce, ktoré boli povolané po tom, ako začali v zariadení začiatkom februára pribúdať prípady nového koronavírusu.

Inšpektorát je jednou z inštitúcií, ktoré Bratislavský samosprávy kraj (BKS) požiadal o súčinnosť pri kontrole. Urobil tak po tom, ako mu bol začiatkom roka postúpený anonymný podnet týkajúci sa podmienok a zlého zaobchádzania so seniormi v zariadení.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport