eReport.sk

INFLÁCIA. Ďalší dôvod prečo šetrenie ,,pod vankúšom“ nie je správne

Tento ekonomický strašiak vládne vo svete už dlho. Avšak stále malé percento ľudí vie, čo v skutočnosti tento pojem znamená.

V ekonomickej terminológii môžeme infláciu vysvetliť ako trvalé zvýšenie cien tovarov a služieb v určitom období. Alebo aj zníženie kúpnej sily meny v dôsledku nárastu cien.

V súčasnej dobe kvôli pandémii je množstvo ľudí pesimistických ohľadom budúcnosti. Preto neutrácajú zbytočne svoje peniaze, ale naopak sa snažia ich čo najviac šetriť nesprávnym spôsobom. Dôsledkom toho je zníženie rýchlosti peňazí v obehu. Od tej doby, ako sa rýchlosť znížila, zvýšenie rastu zásob peňazí nespôsobilo výraznú infláciu.

Pozrime sa na graf nárastu objemu amerického dolára. Zo začiatku grafu rastie objem pomaly. Zvyšuje sa až v roku 2008, ale práve v roku 2020 môžeme vidieť ten obrovský nárast. Odhaduje sa, že viac ako 25% všetkých amerických dolárov bolo vytlačených práve v roku 2020.

Foto: https://fred.stlouisfed.org/

Čo sa stane, keď príde pozitívnejšia doba po skončení pandémie?

Ľudia sa budú cítiť dobre, pretože majú dosť našetrené a začnú svoje peniaze, ktoré si šetrili ,,pod vankúšom“ alebo ,,v skrini“ utrácať. Toto je ten moment, kedy sa rýchlosť peňazí v obehu zvýši a v kombinácii so zásobami vytlačených peňazí nastáva inflácia.

Príkladom neistej doby bola aj 1. svetová vojna. Nemecko pokračovalo v tlačení peňazí (mariek) a počas vojny sa obeh mariek zvýšil až štvornásobne. Keďže na začiatku vojny Nemecko zrušilo zlatý štandard, ľudia nemohli za svoje peniaze nakupovať zlato ani striebro. Aj Keď nemecká vláda púšťala tony peňazí do obehu, nikto z ľudí ich neutrácal a šetrili. Prišiel však čas kedy vojna končila a ľudia začali opäť ušetrené peniaze utrácať. V priebehu krátkeho času ceny tovarov narástli, aby dorovnali    predchádzajúce tlačenie peňazí. Tesne pred koncom vojny (1918) stála unca zlata 100 mariek. V roku 1920 sa cena pohybovala medzi 1000 – 2000 mariek za uncu, maloobchodné ceny vzrástli o 10 až 20 násobok.

V priebehu roka 1920 a prvej polovici 1921 sa zdalo, že sa situácia na povrchu upokojila. Budúcnosť sa zdala byť optimistickejšia, mohlo sa zdať že biznis a ekonomika sú opäť na vzostupe. Opak bol pravdou, ukázali sa vojnové reparácie, ktoré bolo treba zaplatiť. Vláda nikdy neprestala tlačiť ďalšie a ďalšie peniaze. V lete roku 1921 ceny opäť začali narastať a do júna 1922 narástli až o 700 percent.

Príkladom môže byť, keď išli ľudia na pivo, hneď si objednávali 2 až 3 naraz. Pretože kým by dopili to prvé a chceli si objednať ďalšie, jeho cena by bola vyššia.

Aj ďalšie štáty v minulosti zažívali problémy s infláciou. Napríklad aj Maďarsko v auguste 1945 až do júla 1946, kedy bola denná miera inflácie 207% a ceny sa zdvojnásobovali každých 15 hodín. V Maďarsku využili politici infláciu ako daň od ľudí na povojnové opravy.

Juhoslávia apríl 1992 až január 1994. Denná miera inflácie v tomto období bola 64,6% a zdvojnásobenie cien každých 42 hodín.

V marci 2007 až do polovice novembra 2008 zažilo Zimbabwe s ich zimbabwianskym dolárom infláciu na dennej miere 98% a zdvojnásobenie cien každých 24,7h.

Argentína zažíva pred novembrovými voľbami masívne tlačenie peňazí, čo môže v nasledujúcich mesiacoch vyvolať infláciu. Centrálna banka financuje vládu Argentíny 250 miliardami pesos (2,5 miliardy dolárov) za posledných 22 dní v septembri. Peniaze sú využité na financovanie vládnych výdavkov pred voľbami. Ročná miera inflácie bola za minulý mesiac 51%.

Každý poznáme McDonalds a preslávený Big Mac. Keby ste si ho kúpili v roku 1980 zaplatili by ste 0,50 dolára a jeho veľkosť by bola o 40% väčšia, ako toho, ktorý si kúpite dnes za 8 dolárov. Áno, aj toto je inflácia.

Z týchto údajov nám vyplýva, že inflácia sa bude naďalej zvyšovať a väčšinu ľudí to nezaujíma, pretože tomu nerozumejú. Je veľmi potrebné sa vzdelávať v oblasti investovania do správnych aktív, ktoré nás pred týmto tichým zlodejom majetku ochránia. Odjakživa sa hovorilo, že zlato je výborný protiinflačný nástroj a ideálne miesto pre naše investície v čase krízy.

Ale ak chceme ísť s dobou, ktorá neustále napreduje, mali by sme brať do úvahy silnú digitalizáciu tohto sveta. K tejto digitalizácií samozrejme veľkým rozmerom prispela aj pandémia Covid 19. Ľudia si začali uvedomovať, že byť online alebo skôr dokázať si zarobiť peniaze online je obrovskou výhodou.

A takto sa pomaly dostávam k myšlienke kryptomien. Bitcoin je tu síce len krátko, ale za svoju dobu dokázal, že ma protiinflačné nástroje vo svojom kóde jasne zapísane. Jedným z nich je, že nikdy nebude viac ako 21 000 000 Bitcoinov. Nikdy ich nikto nebude môcť viac vytlačiť či vyrobiť. Dokonca aj jeho cena nám dokazuje silu tohto aktíva, keď dokázala vzrásť za 12 rokov z 0,008 dolára na 43 000 dolárov (Maximálna cena bola zatiaľ 64 000 dolárov).

Nepodceňujme tieto dôležité informácie, ktoré nám veľa úspešných ľudí podsúva. Vzdelávajme sa o danej problematike a investujme správne.

Autor: Igor Stanko, CVEU.eu


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

INFLÁCIA. Ďalší dôvod prečo šetrenie ,,pod vankúšom“ nie je správne

Najnovšie