eReport.sk
INDIA
Ilustračné foto:shutterstock

Indiu sužuje nebezpečná dvojitá mutácia koronavírusu: Mal by sa svet začať báť?

Keď sa v Indii denný počet infekcií Covid-19 zvýši o rekordných 200 000 prípadov po dobu troch po sebe nasledujúcich dní, odborníci na verejné zdravie sa obávajú, že v preplnenom národe s viac ako 1,3 miliardami môže pretekať nový – možno virulentnejší – variant koronavírusu ľudí vraví webový portál Bloomberg.com.

Predpokladá sa, že nový variant, ktorý má takzvanú dvojitú mutáciu, podporí smrteľnú novú vlnu infekcií v Indii, ktorá z nej urobila druhú najhoršie zasiahnutú krajinu na svete, prekonala Brazíliu a už začala preťažovať svoje nemocnice a krematória . Ázijský národ zatiaľ hlásil viac ako 14,5 milióna prípadov Covid a viac ako 175 600 úmrtí. „Toto je variant záujmu, ktorý sledujeme,” povedala v piatok novinárom Maria Van Kerkhove, technická vedúca referentka Svetovej zdravotníckej organizácie pre Covid. 

India má obrovské problémy s koronavírusom

Zdroj: video:yt/bloomberg

„Mať dve z týchto mutácií, ktoré boli pozorované v iných variantoch po celom svete, je veľmi nebezpečné,” uviedla a dodala, že existuje podobnosť s mutáciami, ktoré zvyšujú prenos aj znižujú neutralizáciu, čo môže obmedziť schopnosť vakcín potlačiť ich. Nový kmeň podčiarkuje zákernú povahu vírusov a hrozí zmarením snáh o zadržanie v Indii, a to aj napriek prísnym opatreniam, ako je napríklad najväčšia blokáda sveta od minulého roka. Vybuchujúce ohnisko v Indii hrozí zrušením ťažko získaného víťazstva nad patogénom aj pre ostatných, najmä preto, že tento kmeň v súčasnosti vyskočil najmenej do 10 ďalších krajín.

Vláda v Indii nariadili mnohé opatrenia, obyvatelia ich však dodržiavajú len sporadicky – Foto: shutterstock

Ako vznikol variant “dvojitej mutácie“?

Nový variant s názvom B.1.617 bol pôvodne detekovaný v Indii s dvoma mutáciami – E484Q a L452R. Prvýkrát to oznámil koncom minulého roka vedec v Indii a ďalšie podrobnosti boli podľa Van Kerkhovej predstavené v pondelok pred WHO. Vírusy mutujú neustále, ako súčasť evolučnej biológie. Niektoré mutácie vírus oslabujú, zatiaľ čo iné ho môžu zosilňovať, čo umožňuje jeho rýchlejšiu proliferáciu alebo viac infekcií.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport