Ak niečo naozaj rezonovalo za posledné mesiace na celom svete, zrejme ani nie je nutné hovoriť čo to bolo. Pandémia vírusu Covid-19 zasiahla svet neuveriteľným spôsobom a každý z nás v kútiku duše čaká na deň bez opatrení, povinného nosenia rúšok a podobne. Niektoré krajiny sa takýmito privilégiami môžu pochváliť a nachádzajú sa dokonca v Európe. Vo svete sa nachádzajú aj také štáty, ktoré sa stretli s vírusom len v predposlednom mesiaci v „pohnutom“ roku 2020.
V Európe najmä malé štáty
Aktuálna situácia na svete je taká, že len 28 krajín sa môže pochváliť s relatívne normálnym životom aký sme aj my poznali pred koronou. Vyplýva to z hodnotenia medzinárodnej dobrovoľníckej organizácie združenej pod názvom EndCoronavirus, ktorá zahŕňa 4-tisíc vedcov, podnikateľov a jednotlivcov. Na aktuálnej báze hodnotia vývoj v jednotlivých krajinách. Podľa zistení EndCoronavirus, ktoré prezentujú na internetovej stránke s rovnakým názvom organizácie patria medzi štáty v zelenom pásme, ktoré v podstate boj s pandémiou vyhrali, napríklad Austrália. Tá zaznamenala k 30. novembru len jeden prípad výskytu vírusu. Z ázijských krajín je to napríklad Kambodža s dvoma prípadmi, Singapur, Thajsko, Taiwan či Vietnam.
Z európskych krajín je na tom najlepšie Lichtenštajnsko, Island, Monako alebo Vatikán. Teda krajiny s malým počtom obyvateľov.
Krajina, ktorá sa k vytúženej zelenej zóne blíži je v Európe podľa EndCoronavirus napríklad Belgicko. Vo svete je to napríklad Čína, ktorá zaznamenala 99 prípadov k 30. novembru alebo Izrael s 954 prípadmi. Dobré čísla má z juhoamerických krajín napríklad Bolívia s 92 prípadmi. Na Blízkom východe je to Katar a Saudská Arábia. V Afrike je na tom zatiaľ najlepšie Kamerun.
Najhoršie sa s vírusom darí v Spojených štátoch amerických, kde bolo za posledný deň v novembri zaznamenaných až 162-tisíc prípadov. Za USA nasleduje India a Brazília. Celkovo sa koronavírusom na svete podľa John Hopkins University nakazilo viac ako 63-miliónov ľudí a viac ako milión 464-tisíc ľudí na následky vírusu zomrelo.
Pacifik bez vírusu
Na svete sú rovnako krajiny, ktoré boli doteraz vírusom „nepoškvrnené“. Ide najmä o ostrovy v Tichom oceáne. Ako konštatuje magazín Time, viac ako osem mesiacov od momentu kedy Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila globálnu pandémiu, vírus Covid-19 sa dostáva na posledné miesta na planéte, ktoré zostali doteraz koronavírusom nedotknuté. V polovici novembra sa objavil na tichomorskom ostrove Vanuatu prvý prípad človeka s koronavírusom. Svoj prvý prípad predtým zaznamenali napríklad Marshallove ostrovy a Šalamúnove ostrovy.
S výnimkou Severnej Kórey a Turkmenistanu, kde odborníci o výskyte vírusu nepochybujú, napriek vyhláseniam oficiálnych predstaviteľov, existuje podľa magazínu Time ešte deväť krajín na svete, kde nezaznamenali žiadne prípady na ochorenie Covid-19. Ide o odľahlé tichomorské ostrovné národy Kiribati, Mikronézske federatívne štáty, Nauru, Palau, Tonga, Tuvalu a Samoa.
Na spomínaný ostrov Vanuatu priniesol vírus 23-ročný mladík, ktorý sa vrátil z USA. Podľa novinára Dana Mc Garryho, ktorý žije na ostrove 17 rokov, vyvolal prípad medzi obyvateľstvom ostrova isté obavy a ľudia si preventívne začali nakupovať rúška, uvádza magazín Time. Väčšina obyvateľov však verí, že vírus napriek všetkému do tohto kúta Zeme nedorazí.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Idú vám opatrenia na nervy? Presťahujte sa. Aj v Európe sú oblasti bez korony