eReport.sk
Igor Matovič, Eduard Heger, foto: tasr

Ide Matovičovi a Hegerovi PO KRKU! Exkandidát OĽANO zúri: Dáva ich k súdu

Takéto zaobchádzanie určite nečakal. Pred voľbami jeho menom a reputáciou medzi obyčajnými ľuďmi nepohrdli. Po voľbách sa mu otočili chrbtom. Šíril dobré meno OĽANO a veril, že chcú niečo v našej krajine zmeniť. Tvrdo sa vraj mýlil. Dnes zakročil. Poslal sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Aké má dôvody?

Je známy advokát, dokonca kandidoval na sudcu Ústavného súdu. Odborník na IT, franchisové právo, medzinárodné investície, nekalé súťažné konanie a na ochranu ľudských práv. Stanislav Irsák je už v Matovičovom hnutí na čiernej listine, a to napriek tomu, že ho pred voľbami aktívne zapájali do diania. Umiestnili ho na kandidátku: „Minulý rok po tom čo sa zostavovala vláda bolo všetko v rozpore s deklaráciami a s tým čo sa hovorilo pred voľbami. Poslal som otvorený list celému vedeniu a kandidátom,” prehovoril o zákulisí.

Odpísali ho

„Sto ľudí bolo na kandidátke, ktorí behali s pánmi po mítingoch a vešali plagáty. Po voľbách sa zavreli a všetkých ľudí, čo im neboli po chuti odpísali, nebavili sa s nimi nedvíhali telefóny. Ani do ničoho ich nezapojili. Napísal som, že to považujem za zneužitie ľudí, ktorí boli naozaj obyčajní ľudia,” rozrozprával sa o trpkej skúsenosti. Stanislav Irsák je zhrozený z radikálneho obratu: „Ako sa môžu dať do vlády s ľuďmi, ktorých pred voľbami naháňali. A ako môžu uzatvoriť zmluvy o predaji zbraní, ktoré dva roky pred tým kritizovali. Spravili tak dva dni po ustanovení vlády. Všetko som im tam vytkol. Čakal som čo sa bude diať. Žiadal som, aby tí ľudia čo boli v kampani, boli prijatí do strany a aby bola legálna strana, ktorá má organizačnú štruktúru a mohli tam títo ľudia byť. Mnohí nasadili svoju reputáciu, dobré meno a všetko čím žijú.” Nič zásadné sa neudialo. Jeho list odignorovali, ale po čase ho pozvali do rekreačného strediska ministerstva vnútra: „Odmietol som tam ísť, a to bolo všetko. Nepáči sa mi ako zneužili ľudí na kandidátke pre seba a vôbec im neumožnili zapojiť sa do vládnutia. Zavreli sa o vôbec nám nedovolili sa zapojiť.”

Heger sa ozval

Po čase sa s ním aktuálny premiér chcel podľa jeho slov spojiť. Bolo to však len na oko: „Pán Heger mi potom volal či som už vypustil paru, či som v pohode, že to bude riešiť. Takto si ma posúval asi rok. Napísal stretnime sa. Niekoľkokrát som stál pred úradom vlády, keď som tam prišiel, tak mi nikto nedvíhal telefón. Takto ma ťahali za nos rok.” Rozhodol sa nedal so sebou zametať a zakročil. „Poslal som sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Pre charakter strany a názov, ktorý je zneužívaci ľudí. Názov by nemal byť používaný, tak ako je, lebo tí obyčajní ľudia sa musia vyrovnávať s tým, že nie sú v strane a naopak. Minul som z vlastných osemtisíc eur na kampaň. Je to na transparentnom účte. Vyšlo to nazmar,” hovorí smutne. Plánoval poslať podnet aj na Generálnu prokuratúru: „Všade majú svojich ľudí. To nemá zmysel. Treba to riešiť mimo tejto krajiny.”

Podľa Irsáka zobrali do Národnej rady iba tých “vhodných” čo si zaplatili silnú mediálnu kampaň: „Mnohí chceli pracovať, sú oveľa väčší odborníci ako tí, čo sú vo vláde a ani ich nezapojili.” Považuje to za zneužitie pasívneho volebného právo: „Mal by som mať právo podieľať sa na výkone alebo stať sa jej členom. Mnohých využili a dnes sú pre nich nikto. Z morálneho pohľadu aj z pohľadu práva si nezaslúžia pokračovať. Nehovoriac o tom ako ho vykonávajú.” K vyjadreniam Stanislava Irsáka sme kontaktovali hovorcu strany. Stanovisko nezaslal.

Foto: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport