eReport.sk
Skutok sa nestal
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

ICC slávi výročie. Od začiatku júla pribudlo centrum na vyšetrovanie ruských zločinov


Pri zostavovaní Rímskeho štatútu vyslalo svetové spoločenstvo významný signál, že to myslí vážne s ukončením beztrestnosti pre páchateľov rozsiahlych zverstiev. Týmito slovami pripomenul primátor mesta Haag Jan van Zanen prijatie zakladajúcej zmluvy, ktorou bol pred dvadsiatimi piatimi rokmi založený Medzinárodný trestný súd (ICC, International Criminal Court).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prípad tiež odobral Krajskej prokuratúre v Bratislave
  2. Neefektívne západné sankcie?
  3. Slováci zatiaľ čakajú na zmenu
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Rímsky štatút

Štatút podpísali na Konferencii splnomocnených diplomatov OSN o vytvorení ICC 17. júla 1998 v Ríme. V pondelok 17. júla uplynie od tejto udalosti 25 rokov. Založeniu ICC v Haagu je venovaná výstava prístupná širokej verejnosti od 11. do 31. júla. 

„Dvadsaťpäť rokov po vzniku ICC potrebuje náš nepokojný svet viac spravodlivosti ako kedykoľvek predtým. Je čas ukázať, že putá, ktoré nás zjednotili v roku 1998, nás naďalej držia spolu aj dvadsaťpäť rokov,“ povedala na otvorení výstavy argentínska diplomatka Silvia Fernández de Gurmendiová, ktorá stojí na čele Združenia zmluvných strán.

ICC

ICC sa stal prvou stálou medzinárodnou súdnou inštitúciou určenou na rozhodovanie o najzávažnejších zločinoch s medzinárodným dosahom. Predovšetkým ide o zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, genocídu a agresiu.

Súd môže stíhať osoby z ktorejkoľvek časti sveta, ak sa dopustili uvedených zločinov. ICC sa prípadmi zaoberá vtedy, ak dotknutá krajina nie je ochotná páchateľov stíhať.

Podnety môžu podávať krajiny, ktoré Rímsky štatút ratifikovali, ale tiež Bezpečnostná rada OSN alebo žalobca ICC po schválení troma porotcami.

Americkí vojaci a ich zverstvá..

V súčasnosti ICC podporuje 123 krajín sveta. Dosiaľ medzi ne nepatria Spojené štáty americké. Ich prezident Bill Clinton síce Rímsky štatút v roku 2000 podpísal, ale jeho nasledovník George W. Bush ho v roku 2002 stiahol.

Washington štatút nikdy neratifikoval v obave, že by mohli byť stíhaní aj americkí vojaci, ktorí by sa dopustili trestných činov počas plnenia vojenských akcií.

Afrika a Rusko

Výhrady k ICC a odchod avizovali v minulých rokoch viaceré africké krajiny s argumentom, že inštitúcia je proti štátom v Afrike zaujatá, keďže väčšina vyšetrovaných káuz sa týkala afrických štátov.

Stiahnutie podpisu Rímskej zmluvy v roku 2016 avizovalo Rusko, ktoré rovnako dohodu nikdy neratifikovalo.

Zatykač na Putina

V súvislosti s vojnou na Ukrajine ICC vydal 17. marca 2023 zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina pre jeho činy na Ukrajine. Zatykač vydal aj na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin a Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

Keďže ale Rusko štatút neratifikovalo, legitímnosť tohto zatykača je viac ako sporná. Nie je to totiž v právomoci ICC:

V pondelok 3. júla 2023 v Haagu oficiálne otvorili Medzinárodné centrum pre stíhanie zločinu agresie proti Ukrajine (ICPA), čo je krok, za ktorý sa pred časom vyslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: teraz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ICC slávi výročie. Od začiatku júla pribudlo centrum na vyšetrovanie ruských zločinov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre