eReport.sk
Zuzana Čaputová v štúdiu verejnoprávnej televízie. Foto: rtvs

Iba 10 percent ľudí určite verí tomu, čo tvrdí vláda o smrti Lučanského! Čo na to Čaputová?


V rámci prieskumu agentúry Median SK, ktorý pripravila exkluzívne pre RTVS, sa respondentov pýtali, či dôverujú oficiálnej, teda vládnej verzii, ohľadne smrti generála Milana Lučanského. Ako sa ukázalo, väčšina Slovákov neverí informáciám, ktoré v kauze tragického úmrtia policajného exprezidenta prezentuje kabinet Igora Matoviča. K výsledkom merania sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá bola hosťom v nedeľnom v živom vysielaní relácie verejnoprávnej televízie – O 5 minút 12.

Ako sme vás už v nedeľu informovali, počas televíznej debaty v relácii O 5 minút 12 prezidentka Čaputová prehovorila nielen o svojom napätom vzťahu s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO), ale sa vyjadrila aj ku kauze Lučanský.

Až 55 percent oslovených vláde neverí

V tejto súvislosti zverejnila televízia prieskum, podľa ktorého vyše polovica oslovených Slovákov neverí vládnej verzii týkajúcej sa úmrtia bývalého policajného prezidenta: teda, že to bola samovražda bez cudzieho zavinenia. Až 55 percent ľudí si myslí, že vláda v tejto veci nehovorí pravdu a iba 10 percent respondentov vláde bezvýhradne dôveruje.

Prieskum sa realizoval na vzorke 1001 respondentov v čase od 7. do 13. januára 2021.

Zdroj: rtvs

Odzrkadľuje výsledok prieskumu fakt, že komunikáciu okolo smrti Lučanského vláda úplne nezvládla? V taktom duchu žiadal moderátor o reakciu prezidentku na výsledky prieskumu.

Pri Lučanskom hovorí prezidentka aj o kultúre nedôvery

„Možno áno, čiastočne,“ odpovedala Čaputová a pokračovala: „Nemyslím si, že to je iba dôsledok nejakej jednotlivej komunikácie. Myslím, že sa tu roky… Máme problém s dôverou verejnosti, najmä pokiaľ ide o kauzy a ich vyšetrovanie. Možno sa tu vybudovala až kultúra nedôvery v to, keď sa niečo stane a má to nejaký kriminálny kontext s prvkom moci. Nedávna minulosť, ale aj táto kauza možno spadla do toho pocitu nedôvery ľudí, že u nás, pokiaľ je tam nejaký politický rozmer, tak sa tie veci množia a nevyšetrujú férovo. V tomto je to ťažké, naozaj. Ak tento prípad je vyšetrovaný férovo, čomu ja osobne dôverujem, presvedčí ľudí, že naozaj sa vyšetruje skutočne a nie s nejakými bočnými záujmami. Takže čiastočne možno tá komunikácia vlády, ale čiastočne aj širší problém nedôvery verejnosti.“

Má Kolíková zložiť funkciu? Je to stále otvorená vec

Po tomto prieskume moderátor konfrontoval prezidentku s ďalším, ktorý sa týkal ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Respondentov sa pýtali, či by mala Kolíková pre kauzu Lučanský odstúpiť. Značná časť populácie, až vyše 40 percent si myslí, ministerka by odstúpiť mala, tretina si myslí opak, pätina opýtaných nevedela odpovedať.

Prieskum sa rovnako realizoval na vzorke 1001 respondentov v čase od 7. do 13. januára 2021.

Zdroj: rtvs

Prezidentka následne reagovala na otázku, či sama videla priestor na to, aby ministerka Kolíková zložila svoju funkciu. „Samozrejme, že je to jedna z vecí, ktorá sa ponúka,“ začala svoj komentár Čaputová. „Mne sa páči, že pani ministerka k tomu zaujala veľmi otvorený postoj. Sama deklaruje to, že počká na výsledky vyšetrenia komisie a vôbec sa nebráni tomu, aby vyvodila aj osobnú politickú zodpovednosť v prípade, ak sa zistia spochybnenia vo sfére, ktorú má ona vo svojej právomoci jej rezortu. Takže je to podľa môjho názoru stále otvorená vec, tak ako to aj ona zadeklarovala. A uvidíme, čo prinesie vyšetrovanie,“ dodala prezidentka.

Ľudia málo dôverujú vláde a najmenej parlamentu

Posledný prieskum, ktorý prezidentka komentovala, sa týkal miery dôveryhodnosti ohľadne inštitúcií. Ten hlavu štátu potešil zrejme najviac, keďže práve inštitútu prezidenta vyjadrili respondenti najvyššiu mieru dôvery – až 65 percent. Na druhom mieste bola armáda so 63 percentami, nasledovala polícia so 44 percentami a až na štvrtom mieste tohto prieskumu sa ocitla vláda s pomerne veľkým odstupom – dôveru je vyjadrilo len 27 percent oslovených. Menej ľudia dôverujú už iba súdom (25%) a na chvoste dôveryhodnosti je parlament, alebo ak chcete, Národná rada SR (23%). Tu takisto prieskumná agentúra deklaruje 1001 respondentov oslovených v prvej polovici januára tohto roku.

Zdroj: rtvs

Výsledky tohto prieskumu v súvislosti vyjadrením najväčšej dôvery práve osobe prezidentky, označila Zuzana Čaputová za veľmi silnú vec – a ako tvrdí – neberie to, ako samozrejmosť, a pripomenula, že „dôvera je veľmi krehká vec“ „O mesiac už tie čísla môžu byť úplne iné. Primerane tej dôvere je aj tá zodpovednosť, ktorú cítim. A zároveň, a to musím povedať, to sú očakávania, ktoré sú so mnou spojené,“ reagovala Čaputová.

Čaputová pripúšťa, že hranice jej právomocí ju frustrujú

Následne podčiarkla, že ako prezidentka nie je, takpovediac, všemohúca. „Ľudia mi dôverujú, píšu mi, žiadajú ma, prosia ma aj o veci, ktoré vzhľadom na právomoci, ktoré mám, jednoducho nemôžem urobiť. A to je trošku frustrujúce. Ja nemôžem prijať nejaký typ rozhodnutia, ja nemôžem niekoho odvolať len tak. Musím mať na to návrh od príslušného orgánu. Čiže napriek tomu, že tá pozícia je priamo volená ľuďmi, a v tomto zmysle má najvyššiu legitimitu v štáte, teda prezidentský úrad, a som vďačná za tú mieru dôvery. Ako keby obrátenou stranou toho je, vzbudené očakávania, ktoré musím nejakým spôsobom manažovať a stále vysvetľovať, že aj pri najväčšej vôli a najväčšom pracovnom nasadení, môžem pracovať iba v miere svojej pôsobnosti. To je všetko,“ uzavrela prezidentka.

Zdroj: ereport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Iba 10 percent ľudí určite verí tomu, čo tvrdí vláda o smrti Lučanského! Čo na to Čaputová?