eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Hrozí ďalšie predĺženie núdzového stavu? Koaličné kluby zasadnú okolo stola

Mysleli ste si, že je koniec a videli ste svetlo na konci tunela? Prerátali ste sa. Koaličné poslanecké kluby budú o podpore predĺženia núdzového stavu v Národnej rade SR ešte rokovať.

„Poslanci hnutia OĽANO si plne uvedomujú zodpovednosť za ochranu zdravia a života občanov, a preto bude téma predlžovania núdzového stavu predmetom najbližšieho rokovania poslaneckého klubu,” uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Niektorí ho určite nepodporia

SaS podobne avizovala, že sa dohodnú na spoločnom postupe na rokovaní klubu. Rovnako to vidí Sme rodina. Podľa slov tlačového odboru hnutia si k tejto téme ešte sadnú poslanci aj s predsedom hnutia Borisom Kollárom a dohodnú sa, akým spôsobom budú postupovať.

Poslanec za Sme rodina Patrick Linhart už avizoval, že „nezmyslené predlžovanie núdzového stavu” nepodporí. Hovorí o potrebe otvoriť maloobchody a odškodniť živnostníkov. Kritizoval komunikáciu vlády, spory v koalícii i chaoticky a narýchlo prijímané opatrenia, ktoré už nebude podporovať, pokiaľ „nebude vypočutý hlas poslancov”.

Posledný februárový týždeň

Schôdza NR SR, na ktorej majú poslanci odobriť predĺženie núdzového stavu, by mala byť v týždni od 22. februára, predbežne sa hovorí o 24. februári. Uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

Núdzový stav sa predĺžil od pondelka (8. 2.) o ďalších 40 dní, rozhodol o tom vládny kabinet. Predĺženie musí odsúhlasiť parlament do 20 dní odo dňa jeho účinnosti.

Vláda využila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Legislatíva umožňuje vláde opakovane predlžovať núdzový stav, najviac o 40 dní. Schváliť to však musí aj parlament, najneskôr do 20 dní. Má to byť „ústavná poistka” v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.