eReport.sk
Príslušníci ozbrojených zložiek prichádzajú k budove strednej školy v sobotu 17. júna 2023, kde došlo v piatok neskoro večer k útoku v meste Mpondwe na západe Ugandy neďaleko hraníc s Konžskou demokratickou republikou (KDR). Viacero osôb uniesli militanti, ktorí v piatok neskoro večer zaútočili na túto strednú školu. Tento incident si vyžiadal najmenej 41 obetí a osem osôb utrpelo zranenia. Ugandská armáda i polícia zodpovednosť pripisujú milíciám Spojené demokratické sily (ADF) s väzbami na džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS). Obeťou jej najnovšieho útoku sú však prevažne deti. Foto: tasr/ap

Hrôza v Ugande: Militanti zaútočili na školu a zabili deti. Potom uniesli niekoľko ľudí

Hrôza v Ugande: Viacero osôb uniesli militanti, ktorí v piatok neskoro večer zaútočili na strednú školu na západe Ugandy. Tento incident si vyžiadal najmenej 41 obetí a osem osôb utrpelo zranenia. TASR správu prevzala v nedeľu z agentúr AFP a DPA.

Ku krvavému útoku došlo ešte v piatok neskoro večer v meste Mpondwe neďaleko hraníc s Konžskou demokratickou republikou (KDR). Ugandská armáda i polícia zodpovednosť pripisujú milíciám Spojené demokratické sily (ADF) s väzbami na džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS). Ugandské ozbrojené sily uviedli, že po páchateľoch masakru pátrajú a podniknú odvetné kroky.

Teror na deťoch za za hranicou chápania

Starosta Sylvester Mapozi povedal, že zabili 39 študentov školy a ďalšie dve osoby, píše AFP. Počet obetí tak podľa jeho slov dosiahol 41. Militanti okrem toho uniesli viacero osôb. DPA s odvolaním sa na miestne úrady píše, že uniesli až 15 detí.

Útok odsúdil generálny tajomník OSN António Guterres a šéf zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Josep Borrell ho označil za desivý.

„Toto teroristické násilie, ktorého terčom sú deti, je za hranicou chápania,“ napísal Borrell na sociálnej sieti Twitter.

Bojujú vraj za práva moslimov

AFD tvrdí, že bojuje za práva moslimov, ktorí sú čoraz väčšmi vytláčaní na okraj ugandskej spoločnosti vládou i orgánmi činnými v trestnom konaní. Cieľom tohto militantného zoskupenia je zvrhnutie ugandskej vlády v metropole Kampala.

Obeťou jej najnovšieho útoku sú však prevažne deti, pripomína DPA. K najhorším atentátom tejto skupiny patrí útok na univerzitu v pohraničnom regióne z roku 1998, keď zabili 80 študentov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrôza v Ugande: Militanti zaútočili na školu a zabili deti. Potom uniesli niekoľko ľudí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne