eReport.sk
Pomoc horských záchranárov potrebovali viaceré turistky. Foto: tasr

Horskí záchranári pomáhali v Tatrách zraneným a vyčerpaným turistkám

Krásne počasie opäť prilákalo do našich veľhôr množstvá turistov. Tí však nie raz precenia svoje sily, takže ratovať ich musia záchranári. Stalo sa to aj niekoľkým turistkám, ktoré vo Vysokých Tatrách zjavne precenili svoje sily a schopnosti.

Ratovali poľské turistky, ale i Slovenku a Češku

Horskí záchranári mali v utorok 15. augusta v Tatrách viaceré výjazdy, pri ktorých pomáhali zraneným a vyčerpaným turistkám. Informovala o tom Horská záchranná služba na svojej webstránke. Popoludní zasahovali záchranári HZS z Vysokých Tatier pri Reinerovej útulni, kde si pádom na chodníku spôsobila tržné poranenie hlavy 61-ročná poľská turistka. „Po ošetrení bola záchranným vozidlom HZS transportovaná k Domu HZS v Starom Smokovci a odovzdaná do starostlivosti posádke RZP, s ktorou pokračovala do nemocnice na ďalšie ošetrenie,“ uviedli podľa TASR horskí záchranári. Tých popoludní prostredníctvom tiesňovej linky kontaktovala aj 60-ročná Slovenka, ktorá sa nachádzala v lese neďaleko Štrbského plesa a náhle ju postihla nevoľnosť, spojená s tŕpnutím končatín a zvracaním. „Bola dezorientovaná a záchranárom nevedela udať svoju presnú polohu. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vyzdvihla jedného záchranára HZS a spoločne smerovali k Štrbskému plesu,“ uviedli záchranári s tým, že ženu sa podarilo vypátrať pomocou lokalizácie jej hovoru na tiesňovú linku. Následne bola letecky transportovaná do nemocnice v Poprade.

Podvečer boli horskí záchranári krátko po sebe požiadaní o pomoc pre dve vyčerpané ženy. „Vo Vysokých Tatrách sa v oblasti Lavínového štítu nachádzala 46-ročná poľská horolezkyňa, ktorá po celodennej horolezeckej túre nebola schopná zostúpiť do doliny. Rovnako v Západných Tatrách na hrebeni medzi Salatínom a Spálenou potrebovala pomoc vyčerpaná 41-ročná poľská turistka. O súčinnosť bola v oboch prípadoch požiadaná Letka Ministerstva vnútra SR,“ informovala HZS o ďalšom zásahu. Pomoc záchranárov HZS podvečer potrebovala i 55-ročná Češka na Chate Pieniny v obci Lesnica v okrese Stará Ľubovňa, ktorá sa počas vystupovania z raftu pošmykla a spôsobila si tržné poranenie predkolenia. Po ošetrení záchranármi HZS bola prevezená do Veľkého Lipníka a odovzdaná posádke RZP.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Horskí záchranári pomáhali v Tatrách zraneným a vyčerpaným turistkám

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre