eReport.sk
Holandský premiér Mark Rutte.
Holandský premiér Mark Rutte. Foto: tasr/ap

Holandský premiér Rutte: Tlak vlastnej strany kvôli nárastu počtu azylantov

Holandský premiér Mark Rutte sa ocitol pod rastúcim tlakom svojej materskej strany – Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD). Tá žiada, aby podnikol kroky na zníženie počtu žiadateľov o azyl, ktorí tento rok prídu do Holandska. Inak sa jeho vláda ocitne v kríze. Na pondelňajšiu správu portálu DutchNews.nl upozornil spravodajca TASR.

Delegáti na víkendovom kongrese VVD v Apeldoorne Rutteho obvinili, že nesplnil svoje sľuby z jesene 2022, podľa ktorých podnikne „podstatné“ opatrenia na zastavenie prílivu utečencov do krajiny.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Na snímke rakety, ktoré odpaľuje ruská armáda z ruskej Belgorodskej oblasti v Charkave na severovýchode Ukrajiny v nedeľu 4. júna 2023. FOTO TASR/AP
  2. Ukrajina do NATO nepatrí
  3. Naď je najväčší konšpirátor

Ponižujúce podmienky

Líderka skupiny VVD v parlamente Sophie Hermansová v tejto súvislosti vyzvala premiéra, aby sa „ponáhľal, Upozornila, že trpezlivosť členov strany nie je nekonečná. Podľa jej slov VVD ako najväčšia strana štvorčlennej vládnej koalície by mohla z koalície vystúpiť, „ak neuvidí cestu vpred“, čo by viedlo k vládnej kríze.

Vlani v novembri musel Rutte odraziť rebéliu poslancov vlastnej strany proti zákonu, ktorý navrhol minister pre azyl Eric van der Burg. Ide o zákon, ktorý umožňuje vláde prinútiť miestne samosprávy, aby prijali utečencov a tí by tak boli rovnomernejšie rozptýlení po krajine. Uvedený zákon bol reakciou na preplnené prijímacie strediská pre utečencov v Groningene. Podmienky v týchto centrách organizácia Lekári bez hraníc označila za „ponižujúce a neľudské“.

Rutte čelí aj odporu svojich partnerov v koalícii, liberálnej strane D66 a Kresťanskodemokratickej únii (CU), ktorí chcú, aby Holandsko zaujalo humánnejší prístup k azylantom.

Treba dohodu s Tuniskom

Podľa šéfky CU Mirjam Bikkerovej by sa Holandsko mohlo vyrovnať s odhadovaným počtom 70-tisíc utečencov, ktorí môžu prísť do krajiny v priebehu tohto roka. Bikkerová minulý týždeň vyzvala Rutteho stranu, aby uznala, že „každý migrant je ľudská bytosť“.

DutchNews.nl pripomenul, že snahy VVD znížiť počet azylantov uviazli aj na súdoch. Tie v niekoľkých prípadoch rozhodli, že dočasný zákaz, aby sa utečenci bez štatútu právnej ochrany v Holandsku spojili so svojimi rodinami, porušil holandské a európske právo.

Premiér vkladá svoje nádeje do toho, že Európska únia uzatvorí dohodu s Tuniskom o znížení počtu utečencov prechádzajúcich cez Stredozemné more. Tým sa zníži migračný tlak na Európu. Rutte na kongrese pripomenul, že výsledky prinášajú aj opatrenia na zosúladenie vízových pravidiel krajín západného Balkánu s pravidlami EÚ.

Delegáti VVD sa na kongrese dohodli na podpore vládneho kabinetu za predpokladu, že sa problém s azylantmi vyrieši do leta. „Naši ministri by nemali ísť na dovolenku, kým neprídu s vážnym balíkom opatrení,“ odkázala lídrom strany Hermansová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Holandský premiér Rutte: Tlak vlastnej strany kvôli nárastu počtu azylantov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php