Vyhnúť sa negatívnym myšlienkam a depresívnym pocitom je v súčasnej koronovej dobe veľká výzva, mnohí z vlastnej skúsenosti vieme, že keď sme nešťastní, obvykle sa nám nedarí v práci ani v súkromnom živote. Aké je ale riešenie takejto situácie? Podľa behaviorálnej vedy o šťastí by sme sa mali vyhýbať istému typu myšlienok, prezradil manažér Tony Ewing v americkém časopise Forbes.
Na základe vedeckých poznatkov existuje minimálne jedenásť vecí, o ktoré sa šťastní ľudia nezaujímajú.
1. Hľadanie šťastia ako životný cieľ
Aj keď to znie zvláštne, výskumníci zistili, že pokiaľ sa silou mocou snažíme dosiahnuť šťastie, oberáme sa oň. Z jednej štúdie vyplynulo, že ľudia, ktorí sa snažia navodiť si pocit šťastia napríklad tým, že sledujú zábavné filmy, sa potom cítia často sklamaní. Bývajú depresívnejší než tí, ktorí podobné filmy nesledujú, ale namiesto nich čítajú správy. Výskumníci preto navrhujú, že alternatívou by malo byť žiť naplno v súčasnom okamihu a aktívne nevyhľadávať šťastné zážitky.
2. Je im jedno, kto za to môže
Jedným z najlepších spôsobov, ako šťastní ľudia dokážu zredukovať stres je to, že nikomu, ani sebe, nepripisujú vinu za isté veci. Vedci zistili, že tí, ktorí pravidelne niekoho obviňujú, a to aj v prípade, že je to zaslúžené, trpia mnohými zdravotnými problémami spôsobenými stresom. Nové výskumy dokonca vyvracajú aj niektoré predošlé široko uznávané závery o sebeobviňovaní. V minulosti psychológovia – napríklad Sigmund Freud – tvrdili, že obviňovanie samého seba vedie k depresiám.
Nedávne zistenia odborníkov však tento pohľad podkopávajú. Zistili totiž, že sebaobviňovanie by mohlo byť v istých situáciách chápané ako obranný mechanizmus, keď deprimovaný človek zrejme v minulosti vhodne neakceptoval vinu, Mnohí šťastní ľudia svojho stavu dosiahnu vďaka tomu, že jednoducho neriešia, kto je na vine.
3. Neriešia, že zmena prináša straty
Nepriateľom zmeny je naša neschopnosť nechávať veci len tak. Vedci z univerzity v Yale, ktorí skúmali ľudský mozog, zistili, že čím silnejšie sme pripútaní k vlastníctvu vecí, tým viac sa stresujeme, pokiaľ by sme ich mali stratiť. To nás prirodzene vedie k tomu, že zmeny merasi akceptujeme. Tím ale vzniká bludný kruh.
Pokiaľ sme negatívne nastavení k zmenám, nechceme vyskúšať nové príležitosti, ktoré nám unikajú, tím sa náš život ešte viac zhoršuje. „Nevyliečiteľne“ šťastní ľudia si naopak uvedomujú, že strata je niekedy nevyhnuteľná, aby sme si vytvorili priestor pre nové veci v živote.
4. Netrápi ich pocit, že niečo zmeškajú
Strach z toho, že nám niečo utečie (Fear of missing out, skrátene FOMO), sa stal obľúbenou témou diskusií obzvlášť vo vzťahu s teenagerom. FOMO pritom vedie k úzkostiam, depresiám a stresu. Štúdia ale zároveň ukazuje, že FOMO môže byť tiež motorom šťastia, hlavne pokiaľ teenagerov motivuje k tomu, aby sa viac socializovali.
Niekto by mohol tvrdiť, že ide v podstate o dobrú vec. Ale ako vám potvrdí takmer každý teenager, vytvárať a udržovať si spoločenské kontakty je ich najväčšou výzvou. Pokiaľ v tom totiž zlyhajú, výsledkom môže byť depresia alebo dokonca niečo horšie. „Nevyliečiteľne“ šťastní ľudia ale takúto hru vôbec nehrajú. Na to, čo im utieklo, sa pozerajú tak, že to bolo zrejme niečo nepotrebné.
5. Neriešia konšpirácie
Už ste asi pochopili, že stres, úzkosť a šťastie spolu úzko súvisia. Všeobecne treba povedať, že stres ničí šťastie. A len málo vecí tres podnecuje tak, ako konšpirácia. Niekoľko štúdií ukázalo, že pokiaľ niekto verí konšpiráciám, prejavuje sa uňho stres. A ten zároveň vedie k tomu, že ešte viac veria konšpiráciám. Pokiaľ ste v strese a napätí, je pravdepodobnejšie, že uveríte tomu, že tak vonku sú nejakí ľudia, ktorí vás chcú dostať. Šťastní ľudia preto konšpirácie nesledujú.
6. Nechovajú v sebe nenávisť
Pokiaľ voči niekomu pociťujete nenávisť, je to podobné, ako keby ste niekoho z niečoho obviňovali. Nenávisť má negatívny vplyv na zdravie aj psychiku človeka. Výskum prestížnej Mayo Clinic ukázal, že pokiaľ odmietnete nenávisť a ľuďom jednoducho odpustíte, má to veľa pozitív. Napríklad budete mať zdravšie vzťahy, zlepší sa vám mentálne zdravie, budete menej úzkostliví, vystresovaní a menej priateľskí k ľuďom. Budete mať zdravšie sebavedomie, nižší tlak a menej príznakov depresie. Pokiaľ vás nepresvedčili tieto benefity, tak potom už asi nič.
7. Nezávidia
Jedna fascinujúca štúdia ukázala, že ľudia, ktorí závidia, sú lakomejší. Na druhej strane tí, ktorí neriešia čo všetko majú iní ľudia, sú štedrejší a šetrnejší. Samozrejme štedrosť a šťastie sú spojené dlhodobo. Prekvapujúce ale je, že štedrosť, pokiaľ ju poháňa snaha nájsť šťastie, ale pritom sme stále závistliví, je menej efektívna pri vytváraní a udržovaní pocitu šťastia.
8. Netrápi ich, ako na ľudí pôsobia
V jednej štúdii vedci zistili, že ženy, ktoré sa trápili preto, aby nevyzerali ignorantsky a nevzdelane, pracujú oveľa viac ako muži. A ro iba preto, aby všetkým dokázali, že to tak nie je, takýto postoj však vytvára viac stresu a prirodzene väčší pocit nešťastia. Kľúčom ku šťastiu je netrápiť sa tým, či si o vás niekto myslí, že ste nevzdelaní alebo neschopní.
9. Neboja sa o svoju budúcnosť
Behaviorálne štúdie z obdobia pandémie ukázali, že množstvo duševných ochorení súvisí s tým, že sa ľudia obávajú o svoju budúcnosť. Iróniou jem že ak sa už akokoľvek trápite, nijako svoju budúcnosť nezmeníte. Pokiaľ chcete byť šťastní, netrápte sa tým, čo bude. Nedokážete to predpovedať, ani zmeniť.
10. Neriešia zlomyseľnosti
To, čo robia druhí ľudia, nás môže znepokojovať. Obzvlášť vtedy, keď robia niečo zlé. Šťastní ľudia ale toto neriešia. To samozrejme neznamená, že neriešia ani situácie, kedy oni sami niekomu urobili niečo zlé. Výskumníci zistili, že pokiaľ iným nejako ublížime a ignorujeme to, naše podvedomie nás čoskoro začne trápiť a sme nešťastní. Alternatívou je snaha sa úprimne vyrovnať s danou situáciou, a to aj napriek tomu, že je nepríjemná.
11. Netúžia byť známi, bohatí ani naveky krásni
Aj v tomto prípade ide o kombináciu vyššie zmienených mechanizmov, ako sa s niektorými situáciami vyrovnať. Šťastie nie je životným cieľom, nie je preto potrebné sa trápiť nad tým, že sa veci menia. Šťastní ľudia neriešia žiadnu zmenu, ale zmenu vidia v sebe. Či už ide o pohľad na bohatstvo alebo vzhľad.
Tím nechceme povedať, že šťastní ľudia sú stoici, iba jednoducho a aktívne riadia svoje emócie. Zároveň nechceme povedať, že by lídri mali preberať zodpovednosť za šťastie iných ľudí, Namiesto toho sa môžu snažiť povzbudiť svojich kolegov a podriadených, aby sa jednoducho vyhli tomu, čomu sa vyhýbajú aj šťastní ľudia.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hoďte negatívne myšlienky a depresie za hlavu. Toto šťastní ľudia nikdy neriešia