eReport.sk
Tomáš Taraba FOTO TASR - Jaroslav Novák

Hnutie Republika zase útočí na Tarabu a zase triafa mimo


Hnutie Republika by malo zvážiť zmenu stratégie. Za cieľ svojich útokov by si mohli zvoliť namiesto členov národného tábora niekoho z progresívcov. A rovnako tak by si mali vyberať svoje váhové kategórie. Na Tarabovi si zubov vylámali už dosť.

Na sociálnych sieťach sa objavilo niekoľko statusov Milana Mazureka a Miroslava Suju z mimoparlamentného hnutia Republika, v ktorých útočia na podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, nominanta SNS, za schválenie zákona o ochrane prírody v Rade EÚ. Mazurek so Sujom sa nepoučili a opakujú svoje chyby z minulosti.

Minulé omyly

Už sa z toho pomaly stáva tradícia, že Republika, najmä Mazurek so Sujom, útočia na politikov z národného tábora. A špeciálnou obsesiou trpia pri Tarabovi. V minulom volebnom období Tarabu obviňovali napríklad z toho, že chce podržať Matoviča, keď chceli navrhnúť Matovičove odvolanie z pozície ministra financií. V zápätí sa ukázalo, že zo strany Republiky išlo o chabú politickú prezieravosť. Po odvolaní Matoviča by sa totiž do vlády vrátil Sulík. A presne to hovoril Taraba a aj sa to následne potvrdilo. No Mazurekovi to skrátka nedochádzalo.

Podobné to bolo pri schvaľovaní tzv. prorodinného balíčka, po ktorého schválení najmä vďaka Tarabovi vypukla koaličná kríza. Tá následne spustila nezvratný proces konca vtedajšej vlády, čo viedlo až k predčasným voľbám. Aj v tomto prípade sa predstavitelia Republiky pustili nevyberaným spôsobom do Tarabu a tvrdili, že pre hlasovanie za prorodinný balíček je na strane vlády. Rovnako vtedy ako aj dnes ho nazývali zradcom, no rovnako vtedy ako aj dnes im len jednoducho nedochádzali niektoré veci. Oni sa síce v politike nachádzajú fyzicky, ale reálnu politiku so všetkým, čo k tomu patrí, robiť nedokážu. Natáčanie kritických videí nie je robenie politiky. O to viac, ak v nich hovoria o niečom, čomu vôbec nerozumejú.

Zákon o ochrane prírody

Aktuálne sa Mazurek so Sujom pustili do Tarabu kvôli zákonu o ochrane prírody. Pritom pôvodné a neprijateľné znenie zákona malo byť schválené koncom minulého roka, no aj vďaka Tarabovi schválené nebolo. Zákon bol schválený až teraz a vo výrazne zmenenej podobe, čo Taraba už pri viacerých príležitostiach vysvetľoval. Lenže v prípade hnutia Republika zrejme platí, že kto chce psa biť, palicu si nájde.

Fakt je ten, že presne, ako tvrdí Taraba, je 29,8 percenta územia Slovenska kvôli predchádzajúcim ministrom životného prostredia v nejakej forme ochrany, v tzv. sústave Natura 2000. Vyradenie území z tejto sústavy je v zásade takmer nemožné. Slovensko teda chtiac-nechtiac patrí medzi premiantov ochrany prírody v celej Európe, no doteraz za to nedostávalo žiadne peniaze. Výsledkom aj Tarabom schváleného nového dokumentu o ochrane prírody však je, že od roku 2027 budú mať všetky štáty, ktoré spĺňajú istý stupeň ochrany prírody, k dispozícii veľké finančné zdroje. A práve Slovensko ten stupeň ochrany už dnes spĺňa.

Vylámané zuby

Mazurek so Sujom sa odvolávali aj na stanovisko poľnohospodárskej komory. To však podľa Tarabu hovorí dve veci. Že sú spokojní s tým, že najhoršie veci zo zákona vypadli, ale že dokument je vágny. No práve tá vágnosť je pozitívom, pretože zaručuje, že je nevymožiteľný. Inak povedané, poskytuje štátom veľkú mieru flexibility pri jeho plnení. Alebo ešte inak, štáty si ho môžu vykladať tak, ako im to vyhovuje a EÚ s tým nič neurobí. Schválený dokument teda nebude negatívne vplývať na slovenských poľnohospodárov, pokiaľ to samotné Slovensko nebude chcieť.

Výsledok je teda na rozdiel od toho, čo tvrdia Mazurek so Sujom, taký, že vďaka Slovensku z dokumentu vypadli tie najradikálnejšie veci, voči ktorým sa búrili aj poľnohospodári v Európe. Na druhej strane ak by Taraba za dokument v súčasnej zmenenej podobe nehlasoval, išiel by proti Slovensku. Slovensko by tak obral o veľké finančné zdroje na veci, ktoré spĺňa už dnes. Okrem toho sa podarilo v Bruseli vybaviť súhlas s našim novým zákonom na odstrel medveďov.

Na záver už len dodajme, že hnutie Republika a jeho predstavitelia by možno mohli zvážiť zmenu stratégie. Za cieľ svojich útokov by si možno mohli zvoliť namiesto členov národného tábora niekoho z progresívcov. A rovnako tak by si možno mali vyberať svoje váhové kategórie. Na Tarabovi si totiž (podľa autora textu) zubov vylámali už dosť.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hnutie Republika zase útočí na Tarabu a zase triafa mimo

Odoberať
Upozorniť na
22 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne