eReport.sk

Hnus! V tomto sa kúpali ľudia na známom kúpalisku?!

A dosť. Ministerstvo životného prostredia sa vyjadrilo k situácii termálneho kúpaliska Podhájska. A príjemné zistenia to veru neboli. Podľa Slovenskej inšpekcie prostredia a polície sa vraj pri prevádzke kúpaliska porušovali zákony a pred ľuďmi sa zatajovali šokujúce veci!

„Odhaľovanie podvodov okolo geotermálnych vôd v Podhájskej vyvrcholilo predbežne odhalením manipulácií s výsledkami zloženia tejto vody,“ uvádza ministerstvo životného prostredia vo svojom stanovisku. Polícia mala pri vyšetrovaní odhaliť, že expert predkladajúci analýzu termálnej vody v Podhájskej, zatajil prítomnosť rádioaktívnych prvkov.

T

Polícia zasahovala v auguste minulého roka na termálnom kúpalisku v rámci akcie Prameň. – Foto: tasr

„Vec je o to závažnejšia, že niektoré rádioaktívne prvky sú vo vode z vrtu v Podhájskej prítomné v takom rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity. To značí, že na základe sfalšovaných analýz zloženia geotermálnej vody Podhájska povoľovalo ministerstvo životného prostredia v minulosti čerpanie geotermálnych vôd do verejného kúpaliska, ktoré mohli poškodzovať zdravie verejnosti. Rozsah a závažnosť tejto trestnej činnosti ministerstvo neposudzuje a očakáva na výsledky orgánov činných v trestnom konaní,“ uvádza ministerstvo.

Takto si to kedysi užívali ľudia na kúpalisku v Podhájskej. – Foto: tasr

Toto však nie je jediný problém, ktorý sprevádza termálne kúpalisko. „Podľa zistení SIŽP kúpalisko Podhájska čerpalo vodu z geotermálneho vrtu a využívalo ju v bazénoch bez platného oprávnenia,“ píše ministerstvo. Vzápätí sa však malo zistiť, že jedno z predložených rozhodnutí o oprávnení čerpať vodu z geotermálneho prameňa bolo pozmenené a jeho platnosť vypršala ešte v minulom storočí ( v roku 1994).

To znamená, že kúpalisko v Podhájskej vypúšťalo dlhé roky znečistenú vodu z bazénov odpadovými rúrami do miestneho potoka Liska a odtiaľ do rieky Žitava nelegálne. Znalecké dokazovanie ukázalo, že v dôsledku vypúšťania odpadových vôd z kúpaliska Podhájska došlo ku umŕtveniu rieky a výrazným škodám na životnom prostredí,“ dodáva ministerstvo životného prostredia. Vo svojom stanovisku tiež uvádza, že urobí všetko pre obnovenie využívania termálnej vody v obci Podhájska. Nemôže ale pripustiť pokračovanie porušovania zákonov.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport