eReport.sk
Ján Herák (OĽaNO)
Ján Herák (OĽaNO). Foto: tasr

Herák to má nahnuté: SaS ho vyzýva, aby sa vzdal poslaneckého mandátu

AKTUALIZOVANÉ – Strana SaS vyzýva poslanca Národnej rady SR Jána Heráka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu. Podľa strany by to bol správny signál “v súvislosti s ďalším prípadom podozrenia zo sexuálneho zneužitia”.

„Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia a tiež systém prevencie. Je skutočne nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje,” vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Pomoc tým, ktorí sú vystavovaní násiliu

Obete podľa SaS nemôžu ostať nikdy bez podpory. Zemanová tvrdí, že prioritou vlády by sa malo okrem boja proti korupcii stať zabezpečenie rýchlej a efektívnej pomoci všetkým, ktorí sú vystavení násiliu alebo hrozbe násilia. „A to vzhľadom na špecifické potreby, ktoré z ich situácie vyplývajú,” dodala. SaS sa pri Herákovi odvoláva na medializované informácie o tom, že polícia obnovila starý prípad z roku 2018, keď mal čeliť trestnému stíhaniu zo sexuálneho zneužitia 16-ročného dievčaťa.

Heráka obvinili zo zneužívania maloletej osoby. Poslanec reagoval, že verí v dokázanie svojej neviny. Deklaroval pripravenosť poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a dôveru voči nim. Koncom mája si pozastavil členstvo v klube OĽANO do času, kým sa obvinenie nevyšetrí. V parlamente momentálne figuruje ako nezaradený poslanec. Herák organizuje tábory pre deti, často ide podľa neho o deti z detských domov, z neúplných rodín či z vylúčených komunít. „Chápem, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať,” reagoval v súvislosti s obvinením. Odmieta, že by sa stali veci, z ktorých bol obvinený.

Pripája sa aj strana Za ľudí

„Strana Za ľudí pevne verí v to, že je povinnosťou štátu a odzrkadlením jeho kvality obhajovať a chrániť predovšetkým práva najslabších a obetí. Keďže dnes bola médiami zverejnená informácia, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia a keďže sa podozrenie z tohto činu týka mladistvej osoby, túto situáciu vnímame mimoriadne citlivo. Strana Za ľudí preto vyzýva poslanca Heráka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu,” uviedlo tlačové oddelenie strany Za ľudí.

Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje podľa SaS pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia a tiež systém prevencie. Heráka obvinili zo zneužívania maloletej osoby. Poslanec reagoval, že verí v dokázanie svojej neviny. Deklaroval pripravenosť poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a dôveru voči nim. Koncom mája si pozastavil členstvo v klube OĽANO do času, kým sa obvinenie nevyšetrí. V parlamente momentálne figuruje ako nezaradený poslanec.

Herák organizuje tábory pre deti, často ide podľa neho o deti z detských domov, z neúplných rodín či z vylúčených komunít. „Chápem, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať,” reagoval v súvislosti s obvinením. Odmieta, že by sa stali veci, z ktorých bol obvinený.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport