eReport.sk
Na Hegera sa to sype
Zľava dočasný premiér SR Eduard Heger (OĽANO) a Boris Kollár (Sme rodina) dočasne poverený šéf NR SR. Foto: tasr

Hegerovci vládou v demisii? V žiadnom prípade! Reaguje ústavný právnik

Hegerovci vládou v demisii? Nie, súčasná vláda takou nie je. Ide totiž o vládu, ktorá stratila dôveru v parlamente. Ústavný právnik vysvetľuje podrobnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nie je vojnou USA s Ruskom
  2. Kollár reaguje na Pavla
  3. vláda má iba obmedzené právomoci
  4. Štefan Kuffa a Tomáš Taraba

Vláda v demisii nie je správny pojem pre aktuálnu situáciu. Vyplýva to z vyjadrenia ústavného právnika Vincenta Bujňáka z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pre TASR vysvetlil, že vláda, ktorá stratila dôveru v Národnej rade (NR) SR, má obmedzené kompetencie oproti kabinetu, ktorý podal demisiu.

Nejde o vládu bola odvolaná po demisii

„Vláda, ktorá podala demisiu, je následne odvolaná prezidentkou a má plný rozsah právomocí. Jej kompetencie sa nemenia,“ uviedol Bujňák. Upozornil na rozdiel v situácii, keď vláde vysloví nedôveru parlament. V takomto prípade, aký nastal po štvrtkovom (15. 12.) hlasovaní v NR SR, má vláda obmedzené kompetencie. „Niektoré nemôže vykonávať vôbec a na niektoré potrebuje súhlas hlavy štátu,“ podotkol.

Ani ministri nie sú v demisii

Upozornil, že aktuálne teda máme vládu, ktorá stratila dôveru a je len dočasne poverená výkonom funkcie s obmedzenými právomocami. Upozornil na nesprávne použitie pojmu „vláda v demisii“. Ani ministri tak podľa jeho slov nie sú v demisii.

Vláda, ktorá stratila dôveru v parlamente a po odvolaní je dočasne poverená výkonom funkcie, stratila napríklad právomoc rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky štátu. Bujňák dodal, že rovnako stratila právomoc rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky.

Je toho viac, čo bez súhlasu Čaputovej nemôžu

„Niektoré právomoci bude môcť vykonávať len s predchádzajúcim súhlasom hlavy štátu, ktorý bude musieť získať v každom jednotlivom prípade. Príkladom je schvaľovanie zahraničných ciest členov vlády, používanie skráteného legislatívneho konania alebo zmena účelu použitia výdavkov štátneho rozpočtu,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hegerovci vládou v demisii? V žiadnom prípade! Reaguje ústavný právnik

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti