eReport.sk
Premiér Heger a prezident Zelenskyj
Premiér Heger a prezident Zelenskyj. Foto: fb/premier.sr

PRIESKUM Slováci z vojny obviňujú USA a nechcú posielanie zbraní na Ukrajinu!

Hegerova proukrajinská vláda. Podľa najnovšieho prieskumu názorov v slovenskej spoločnosti to pre ciele vlády Eduarda Hegera (Demokrati) nevyzerá ružovo. Dá sa totižto predpokladať, že v najbližších parlamentných voľbách si ľudia budú vyberať svojich politikov aj podľa názorov na riešenie vojny na Ukrajine, jej príčiny, či na dodávky zbraní nášmu východnému susedovi. A názory strán ako OĽANO, Demokrati, Za ľudí, SaS, Progresívne Slovensko, Modrí či Sme rodina, v spoločnosti príliš neprevládajú.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Amerika má vraj len jeden záujem
  2. A je to tu! Jeho reakcia na seba nenechala dlho čakať
  3. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
  4. Čo ešte robia pri moci?

Zlé známky dostala od respondentov vláda aj za energetickú krízu, alebo za riešenie pandémie covidu. Ľudia vo všeobecnosti nie sú s vývojom situácie v krajine spokojní.

Prieskum realizoval projekt RevivEU v spolupráci s Bratislava Policy Institute a STEM Praha počas prvej polovice februára. Vzorku tvorilo 1019 respondentov. Na prieskum upozornil Konzervatívny denník Postoj.

Hegerova proukrajinská vláda

70 % ľudí si myslí, že pre utečencov robí štát viac ako pre Slovákov a takmer polovica tvrdí, že by sme mali Ukrajincom poskytovať menej pomoci ako doteraz. 60 % ľudí sa vôbec nezapojilo do pomoci ukrajinským utečencom.

Slováci nesúhlasia ani s tým, aby tu Ukrajinci ostali aj po skončení vojny.

Z prieskumu vyplýva aj to, že až 70 percent Slovákov je proti dodávaniu zbraní na Ukrajinu.
Viac ako polovica Slovákov obviňuje zo zodpovednosti za vojnu na Ukrajine Spojené štáty (55 percent) a takmer polovica viní z vojny samotnú Ukrajinu (49 percent).

Nespokojnosť so stavom štátu

Až 80 percent Slovákov si myslí, že vo všeobecnosti sa situácia v krajine vyvíja nesprávnym smerom, opačný pocit má iba 18 percent. So súčasnou ekonomickou situáciou na Slovensku je nespokojných 87 percent ľudí.

Pozitívne ju vníma iba necelých 13 percent. Okrem týchto ukazovateľov sa preukázala aj vysoká nedôvera Slovákov voči iným ľuďom. Tá je na úrovni až 75 percent.

Výsledky nie sú potešujúce ani pre niektorých konzervatívcov. Slováci totižto nemajú problém napríklad s potratmi. Za ich zrušenie by bolo dokopy len približne 20 percent Slovákov.

Je teda pravdepodobné, že opakované snahy niektorých poslancov OĽANO obmedziť, alebo zakázať potraty, nebudú ani naďalej úspešné.

Klesá podpora EÚ

Ružovo to medzi Slovákmi nevyzerá ani s plánovaným obmedzovaním práva veta v európskych inštitúciách. Až takmer dve tretiny Slovákov si myslia presný opak – to, že právomoci menších štátov by mali mať rastúcu tendenciu.

EÚ podľa Slovákov nezvládla energetickú krízu a reakciu na vojnu na Ukrajine.

Nedôveryhodnosť a chyby vlády

V týchto dvoch témach sa podľa respondentov nevyznamenala ani slovenská vláda. Od polovice ľudí dostala vláda najhoršiu možnú známku za riešenie energetickej krízy.

Až 44 % ľudí si zároveň myslí, že by si vláda zaslúžila najhoršiu známku aj za pandémiu covidu. 41 % hodnotí najhoršou známou aj prístup vlády k vojne na Ukrajine.

Negatívny postoj Slováci prejavujú k ukrajinským utečencom. Až dve tretiny respondentov totižto nie sú ochotné znížiť svoju životnú úroveň, aby pomohli ukrajinským utečencom. 60 % si dokonca myslí, že prítomnosť Ukrajincov nie je pre Slovensko prínosom.

Zdroj: Postoj


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Slováci z vojny obviňujú USA a nechcú posielanie zbraní na Ukrajinu!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti