eReport.sk
Eduard Heger (OĽaNO)
Eduard Heger (OĽaNO). Foto: shutterstock/alexandros michailidis

Heger: Pripravujeme vyslanie špeciálu do Afganistanu. Situácia si vyžaduje rýchlu reakciu

Vláda pripravuje vyslanie slovenského vojenského špeciálu do Afganistanu pre potreby evakuácie občanov SR, ako aj Afgancov spolupracujúcich s orgánmi SR. Na sociálnej sieti o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO), ako aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Premiér uviedol, že situácia v Afganistane je vážna, ocenil koordináciu rezortov zahraničných vecí a obrany.

“Spoločne pripravujeme vyslanie slovenského špeciálu do Afganistanu. Situácia si vyžaduje rýchlu reakciu, aby sme včas pomohli tým, ktorých životy sú ohrozené. Bezpečnosť občanov je našou prioritou,” vyhlásil premiér.

Zdroj: fb/premier.sr

“Našou úlohou je bezpečná evakuácia občanov SR nachádzajúcich sa v Afganistane, Afgancov spolupracujúcich s orgánmi SR a prípadnú zvyšnú kapacitu poskytneme spojencom v rámci EÚ a NATO,” informoval Korčok s tým, že o ďalších podrobnostiach budú priebežne informovať najmä s ohľadom na bezpečnosť.

Fico vychrlil ostrú kritiku na USA, Taliban prechodnú vládu odmieta:

  1. poslanec NRSR Robert Fico
  2. Bojovníci Talibanu hliadkujú v meste Faráh provincie Faráh, juhozápadne od Kábulu 11. augusta 2021.
  3. Afganci, ktorých deportovali z Nemecka, odchádzajú z letiska v Kábule 15. decembra 2016.

Rezort slovenskej diplomacie ešte koncom týždňa informoval, že na území Afganistanu eviduje troch slovenských občanov. “V jednom prípade ide o osobu pracujúcu pre humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc, ktorej sme už uplynulý týždeň odporučili okamžitý odchod z krajiny, a v ďalšom prípade ide o dve občianky, ktoré sa už dávnejšie do Afganistanu vydali a o pomoc nežiadali,” povedal hovorca MZVEZ Juraj Tomaga.

Bojovníci islamistického hnutia Taliban v nedeľu obkľúčili hlavné mesto Afganistanu Kábul. Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom podľa slov jeho hovorcu “v najbližších dňoch”. Predstavitelia Talibanu tiež uviedli, že v Afganistane nebude prechodná vláda a hnutie očakáva od afganskej vlády úplné odovzdanie moci.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport