eReport.sk
Eduard Heger, foto: tasr

Heger prehovoril o tom, čo Slovákov najviac trápi: Smerujeme k inej zostave

Je lepšie, ak sa o riešení vládnej krízy diskutuje za zatvorenými dverami, scenáre sa vyvíjajú a  dôležité bude finálne rozhodnutie. Informoval po stredajšom rokovaní vlády minister financií Eduard Heger a nie len o tom. Prehovoril aj o vakcínach a ich dodávke, ktorých je momentálne nedostatok po celom svete. Minister financií si nevie predstaviť, že by mohlo byť súčasné predĺženie núdzového stavu protiústavné. Dôležité preňho je, aby štát ďalej fungoval. Tvrdí, že výkonná moc ďalej pracuje.

„Rozhodovania, ktoré sa teraz dejú, sú tie najkľúčovejšie rozhodnutia z hľadiska histórie a budúcnosti Slovenska. Nikto z nás si nepraje, aby sa vrátila k vláde mafia,“ povedal Heger s tým, že ak sa rozhodnutia robia v panike, väčšinou nedopadnú dobre. Koalícia podľa neho potrebuje rokovať medzi sebou, pretože čím menej sa o rokovaniach komunikuje a menej sa komentujú, tým je aj menší zmätok. Poznamenal, že smerujú „k nejakej inej zostave“, ktorá má stáť na výsledkoch vo voľbách a zodpovednosti voči občanom. Demisie viacerých ministrov označil za ich osobné rozhodnutie aj určitý vývoj situácie.

Diskusia o riešení koaličnej krízy je podľa neho iná ako pri zostavovaní vlád. Podčiarkol, že treba odstrániť osobné názorové nezhody a prihliadať pri tom aj na fungovanie štátu. Deklaroval pritom, že rezorty majúce na starosti pandémiu alebo pripravujúce reformy pracujú naplno.

Nedostatok vakcín a meškanie dodávok

Výrobcovia vakcín garantovali iné objemy, ako vedia dodať. Slovensko naďalej rokuje s Európskou komisiu o dodávkach vakcín v čo najväčšom počte a najrýchlejšom čase. Po rokovaní vlády to uviedol minister financií Eduard Heger, poverený vedením rezortu zdravotníctva.

Vakcín je podľa Hegera momentálne menej, ako by si ktokoľvek prial. Je tu diskusia a tlak na výrobcov vakcín. „Nikoho to neteší, keďže vakcína je tá najúčinnejšia zbraň proti pandémii,“ poznamenal Heger.

Minister zároveň zdôraznil, že zrušenie núdzového stavu by prinieslo aj rušenie zákazu vychádzania a to by prinieslo enormnú mobilitu ľudí. To následne zvyšuje šírenie nového koronavírusu. Heger si tiež nemyslí, že predĺženie núdzového stavu o 40 dní je protiústavné.

V súvislosti s pretrvávajúcim zákazom bohoslužieb Heger podotkol, že mu je ľúto, že sú veriaci takto obmedzení.  „Momentálne priorita ochrany života a zdravia je na prvom mieste,“ hovorí.
Heger sa vo štvrtok (25. 3.) stretne s konzíliom odborníkov. Budú sa rozprávať o blížiacej sa Veľkej noci. Zatiaľ sa zhodli, že na toto obdobie nebude potrebné meniť opatrenia. „Nemá význam nič meniť, mohlo by to ľudí len zmiasť. Posledné, čo chceme, aby sa ľudia prestali vyznať v opatreniach. Sú stabilné, sú účinné a vďaka tomu, že ich ľudia dodržiavajú, prinášajú jasné výsledky,“ povedal.

Heger reaguje na Žilinkov krok

Minister financií si nevie predstaviť, že by mohlo byť súčasné predĺženie núdzového stavu protiústavné. Reagoval tým na krok generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý podal podnet Ústavnému súdu preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu.     

 „Nemalo by to byť protiústavné, je to v záujme ochrany zdravia,“ zdôraznil Heger s tým, že zrušenie núdzového stavu by mohlo spôsobiť enormnú mobilitu, a tým aj zvyšovanie počtu nakazených obyvateľov novým koronavírusom.

Heger chce lepšie vysvetľovať verejnosti, prečo je nevyhnutné udržať núdzový stav. „To nie je o tom, že sa politicky niekto rozhodol držať ľudí zavretých, ako to tvrdí opozícia,“ podotkol. Vyhlásil, že Slovensko má stále kritické čísla, najmä čo sa týka počtu hospitalizovaných.

Podnet generálneho prokurátora nevníma ako krok proti súčasnej vláde. „Nešiel by som do takýchto špekulácií. Dal by som mu priestor na to, aby svojimi výsledkami presvedčil verejnosť o tom, že koná spravodlivo,“ dodal. Zdôraznil, že nie je správne spochybňovať inštitúcie štátu.

Generálny prokurátor považuje za potrebné podrobiť napadnuté časti uznesenia vlády testu proporcionality. Tvrdí, že zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou SR. Podaným návrhom sa Žilinka domáha aj preskúmania ústavnosti absolútneho zákazu vycestovania do zahraničia na účely rekreácie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger prehovoril o tom, čo Slovákov najviac trápi: Smerujeme k inej zostave

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti