eReport.sk
Na snímke sprava minister financií SR Eduard Heger a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara počas tlačovej konferencie na tému: Predstavenie Národného integrovaného reformného plánu - Moderné a úspešné Slovensko. Foto: tasr

Heger predložil slohovú prácu. A čo išlo Ficovi? Tu je komentár udalostí


Ústavný súd (ÚS) SR spojil konania v prípade podania opozičných poslancov aj Generálnej prokuratúry (GP) SR vo veci protiústavnosti vyhlásenia núdzového stavu do jedného a podľa publicistu Juraja Hrabka môže rozhodnúť aj tak, že síce identifikuje nedostatky, ale dá vláde čas na ich odstránenie.

 „Pravidlá nie sú úplne presné, vznikajú viaceré možnosti výkladu a súdy vrátane ústavného sú na to, aby rozhodovali. Bude iba dobre, ak vysvetlí, ako má vyhlásenie núdzového stavu vyzerať a čo všetko má obsahovať,“ povedal Hrabko v diskusii na Tablet.TV.

Ústavný súd rozhodne o núdzovom stave aj o prokuratúre

Napríklad v Českej republike podľa neho súd zrušil opatrenia úradu verejného zdravotníctva s tým, že také môže vydať len ministerstvo zdravotníctva, ale zároveň ministerstvu nechal priestor niekoľko dní, aby to mohlo napraviť.

„Ústavný súd by mal rozhodnúť do desiatich dní. Uvidíme ako. Mňa bude zaujímať aj to, či môžu paralelne bežať dva svety, teda mimoriadna situácia aj núdzový stav,“ upozornil Hrabko, že aktuálne platia obidva režimy súčasne.

Hrabko zároveň pripomenul, že GP SR podala ešte jedno dôležité podanie na Ústavný súd. „Napadla novelu zákona o prokuratúre a požiadala tam aj o pozastavenie jej účinnosti. Uvidíme, či to nejako poznačí voľbu generálneho prokurátora, ktorá je naplánovaná na budúci mesiac,“ upozornil Hrabko.

Šéf rezortu financií nesplnil to, čo splniť mal

Od rozhodnutia ÚS SR teda závisí, či voľba prebehne podľa novelizovaného zákona alebo ešte podľa starej legislatívy.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) predstavil zásobník reforiem formulovaný v dokumente Moderné a úspešné Slovensko. Zároveň k týmto reformám otvoril verejnú diskusiu. Minister informoval, že práve z tohto zásobníka sa bude čerpať pri tvorbe plánu obnovy, na základe ktorého má Slovensko čerpať viac ako šesť miliárd eur z európskych zdrojov.

Na snímke sprava predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger (OĽaNO) a v pozadí minister školstva Branislav Gröhling (SaS) na rokovaní vlády. Foto: tasrŠ

„Po prvé, materiál, ktorý pripravil minister financií, po ňom nikto nežiadal, a po druhé, ide iba o slohovú prácu. To vôbec nijako nesúvisí s tým, čo na verejnú diskusiu odovzdať mal a čo bude musieť odovzdať Európskej komisii,“ reagoval Hrabko.

 „Jednoducho nesplnil to, čo splniť mal. Rozumiem, že z toho chce vyjsť aspoň s tým, že toto je nejaký zásobník, z ktorého budeme teraz vyberať, čo predložíme Európskej komisii v rámci plánu obnovy,“ dodal.

Plán obnovy má slúžiť na odstránenie dôsledkov epidémie

Aj keď definitívny termín na predloženie plánu je až koncom apríla budúceho roka, podľa Hrabka by už mala byť rozbehnutá práca na konkrétnych projektoch, nie iba víziách štrukturálnych reforiem. 

„Treba si uvedomiť, k čomu slúži plán obnovy, teda na odstránenie dôsledkov epidémie nového koronavírusu. Na všetko ostatné je možné čerpať zdroje z normálneho európskeho rozpočtového rámca,“ povedal.

Ficovi išlo iba o medializáciu

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR, týkajúca sa riešenia dôsledkov koronakrízy, ktorú iniciovala opozícia, sa nekonala, koaliční poslanci neschválili jej program, čo sa dalo očakávať.

Na otázku, prečo sa opozičné strany snažili iniciovať schôdzu, o ktorej vedeli, že napokon nebude, Hrabko odpovedal, že pre medializáciu.

Na snímke opoziční poslanci za SMER-SD sprava Robert Fico, Dušan Jarjabek a Dušan Muňko po nechválení programu mimoriadnej schôdze NR SR 7. októbra 2020, ktorú inicioval práve expremiér. Foto: tasr

„K politickej abecede patrí, že čo neodznie v médiách, to ako keby sa nestalo. Smer-SD tak isto neschvaľoval programy schôdzí, keď mal moc. Takže sa mu stalo to isté, čo kedysi robil sám,“ povedal.

„To, čo požadoval Smer, to bol jednoducho výsluch ministrov, ktorí mali ísť na koberec. To žiadna vládna koalícia nedopustí,“ dodal Hrabko.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger predložil slohovú prácu. A čo išlo Ficovi? Tu je komentár udalostí

KOMENTOVALI STE: