eReport.sk
Eduard Heger (OĽaNO). Foto: fb/podpredseda.vlady

Heger o otváraní škôl, prevádzok aj kaderníctiev: V hre sú tieto termíny?

Čerstvý premiér na rovinu! Eduard Heger, ktorý na čele vlády vymenil Igora Matoviča sa dnes v relácii RTVS Sobotné dialógy rozrozprával o horúcich témach slovenskej politiky. Leitmotívom rozhlasovej šou bola najmä vakcína Sputnik V, ale aj možné uvoľňovanie protipandemických opatrení.

“Som si istý veľkej dôvery ktorú sme získali v roku 2020,” povedal na úvod Heger. Ten uviedol, že vláda bude korektne fungovať len vtedy, ak si kabinet bude vzájomne dôverovať. Povedal bojovne nový premiér.

Konflikt okolo Sputniku

Relácia rozoberala najmä konflikt okolo vakcíny Sputnik V. “Ja som pragmatik. Občania potrebujú, aby vláda mala výsledky,” povedal premiér. Podľa Hegera, Matovičova vakcinačná agenda je čisto pragmatický krok. “Pre mňa ako pre premiéra je dôležité vedieť, že na Slovensku máme 500-tisíc ľudí, ktorí by sa nezaočkovali inou vakcínou,” upozornil. Premiér tiež povedal, že ak vie vláda zabezpečiť vakcínu pre týchto ľudí, tak aj preto Matoviča poveril touto agendou.

Porozpráva sa s Gyimesim

Kritizovaným bol najmä Matovičov výlet do Moskvy. “Pre tých ľudí, s ktorými rokoval, by som bol nová osoba,” podotkol. Šéf vlády reagoval na otázky, prečo sa rokovaní napríklad nezúčastnil aj on sám. Podľa Hegera by jeho prítomnosť mohla spomaľovať proces vybavovania vakcíny.

Juraj Gyimesi v parlamente

Matovičov poslanec Juraj Gyimesi. Premiér avizoval, že sa s ním porozpráva. – Foto: tasr

Heger sa dotkol aj návštevy Maďarska. Moderátorka upozornila na fakt, že súčasťou maďarskej delegácie nebol žiadny zástupca slovenskej diplomacie. Debata sa dostala aj k slovám poslanca OĽANO Györgyho Gyimesiho, ktorý vyhlásil, že absencia slovenskej diplomacie na pracovnej ceste bola predpokladom úspechu rokovania s maďarskou stranou. Heger priznal, že sa s týmto výrokom nestotožňuje. “Budem sa s ním musieť porozprávať,” podotkol.

Kontrola Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv

Heger sa dotkol, po otázkach moderátorky, aj tematiky kontroly vakcíny Sputnik Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) . Práve táto kontrola vyvolala búrku u Rusov, ktorým prekážalo, že ústav neoslovil na “preklepnutie” vakcín akreditované laboratórium Európskej únie. Rusi sa nakoniec dožadovali toho, aby smer im poslali vakcíny späť. Problémom malo byť, že ŠÚKL nevedel, že podmienkou v zmluve je, že sa vakcína môže kontrolovať len v takomto type laboratória. Ústav sa posťažoval, že nedisponoval až 80 percentami dát ohľadom vakcíny. Heger priznal, že o tom ako dočasný minister zdravotníctva vedel. “Dal som to preveriť,” podčiarkol.

Matovičovi idioti

Moderátorka vytiahla Matovičov výrok, ktorý zverejnil na sociálnej sieti potom, ako Rusi oznámili, že si berú vakcíny Sputnik späť. Expremiér kritikov kontroverznej očkovacej látky nazval idiotmi.

Vítanie ruskej vakcíny na košickom letisku si nenechal ujsť vtedajší premiér ani bývalý minister zdravotníctva. Na pamätnej tlačovke rečnil aj známy infektológ Pavol Jarčuška. – Foto: tasr

“Keď sledujete moju prácu, tak vidíte, že ja nezakladám požiare. Aj teraz je dôležité, aby premiér prinášal konsenzus,” povedal Heger. Ďalej dodal, že v minulosti sedával na konzíliách v súvisloti s riešením pandémie a ocenil profesionálov a odborníkov, ktorí sú ich členmi. “To, že sa z pandémie stala politika, som nikdy nepovažoval za šťastné. Boj s pandémiou je čisto pohľad zdravotný. Je to vírus, nezaujíma ma politický názor,” povedal.

Moderátorka, ale chcela počuť jeho názor na Matovičove slová o idiotoch. Priamo sa opýtala či ich považuje za nešťastné. “Samozrejme,” odpovedal na otázku.

Zaplatené vakcíny

Dišputa sa dotkla aj platby za nešťastné ruské vakcíny Sputnik V. Otázka znela, či už boli zaplatené. Heger priznal, že tento aspekt preveroval. “Áno, vakcíny už boli zaplatené,” podotkol.

Vedľajšie účinky

“Nikto nechce prísť o život kvôli vakcíne,” podčiarkol v bloku debaty venovanej vedľajším účinkom očkovacích látok. Hovorilo sa najmä o vakcínach AstraZeneca, u ktorých už aj odborníci priznali, že môžu spôsobovať ojedinelé vedľajšie účinky v podobe krvných zrazenín.

Heger podčiarkol, že nikto podobné vedľajšie účinky vakcín nepodceňuje. Povedal, že sa zvažuje vo vedeckých kruhoch, že okrem dvoch dávok vakcíny sa budú aplikovať tri.

Foto: tasr

Balenia vakcín od spoločnosti AstraZeneca. Očkovacia látka je predmetom už dlhodobo veľkej diskusie medzi bežnými ľuďmi, politikmi aj odborníkmi. – Foto: tasrt

Heger vysvetľoval ako funguje očkovanie. Popísal, že na miesto vakcinácie príde záujemca a ten podstúpi kontrolu u lekára. Ten od občana požaduje popísať jeho zdravotný stav. Ak podľa neho konkrétny záujemca o očkovanie má určitú problematickú diagnózu alebo zdravotný problém, neodporučí mu očkovanie. Heger priznal, že bol niečoho podobného sám svedkom – zoči voči.

Hurá do školy?

Kedy sa otvoria ďalšie ročníky škôl? Logicky sa relácia dotkla aj témy uvoľňovania opatrení aj v súvislosti s otváraním škôl.

“Tento týždeň budeme vidieť prvé výsledky ako dopadla Veľká noc. Uvidíme, či sme my pandémii zasadili úder alebo ona nám,” povedal Heger. Priznal, že otváranie škôl závisí práve od čísel infikovaných a hospitalizovaných z obdobia sviatkov.

Čo ďalšie prevádzky?

Heger informoval, že v stredu sa uskutoční pandemkická komisia a na stole bude aj možné otváranie rôznych prevádzok. “Vidím ten trend veľmi pozitívne,” priznal Heger.

“Bol by som rád, ak by sme od toho ďalšieho pondelka, od 19. apríla, vedeli prevádzky zohľadniť v covid automate, že by sa otvorili aj mnohé tie interiérové s prísnym dodržaním, samozrejme, respirátora a dodržiavanie hustoty ľudí v prevádzke,” prezradil Heger.

Špekuluje sa aj o tom, že kaderníctva na vlastnú päsť otvoria už 15. apríla. Hrozí im ale za to nejaká finančná sankcia? “Keď otvoria pôjdem sa ostrihať,” povedal so smiechom Heger. Najneskôr vo štvrtok chce informovať vláda verejnosť o uvoľňovaní opatrení.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport