„Toto je v skutočnosti pravdepodobne podstata samotného modelu medzinárodných vzťahov, ktorý sa USA snažia vnútiť celému svetu. A toho istého modelu, ktorý sa svetovej väčšine začína čoraz menej páčiť,“ vyhlásil Peskov
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v sobotu kritizoval demokratickú kandidátku Kamalu Harrisovú za jej nedávny výrok o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého v nedávnom rozhlasovom rozhovore označila za vražedného diktátora.
Spôsoby USA vo svete strácajú podporu
Harrisová toto prirovnanie použila v komentári k tej časti najnovšej knihy amerického novinára Boba Woodwarda, v ktorej spomína aj udalosť, ako terajší republikánsky prezidentský kandidát a vtedajší prezident USA Donald Trump na vrchole pandémie poslal Putinovi do Ruska testy na COVID-19.
Trump i jeho volebný štáb medzičasom rozhodne popreli tvrdenie Woodwarda, podľa ktorého Trump Putinovi poslal covidové testy pre jeho osobnú potrebu a že vodca Kremľa Trumpa požiadal, aby to nikomu nepovedal.
Harrisová túto pasáž knihy komentovala 8. októbra na žiadosť novinára rozhlasovej stanice SiriusXM. S pobúrením vtedy upozornila, že kým sa „ľudia v Amerike snažili dostať k testom…. tento chlap ich posiela do Ruska vražednému diktátorovi pre jeho osobné použitie“.
V rozhovore pre CBS News Harrisová rovnakými slovami ako Putina charakterizovala aj lídrov Číny a Severnej Kórey. Peskov v sobotu tieto Harrisovej výroky komentoval konštatovaním, že „urážky sa stali podstatou amerického modelu medzinárodných vzťahov“.
„Zdá sa, že najvyšší politický establishment v Spojených štátoch absorboval túto politickú kultúru. Toto je v skutočnosti pravdepodobne podstata samotného modelu medzinárodných vzťahov, ktorý sa snažia vnútiť celému svetu, a toho istého modelu, ktorý sa svetovej väčšine začína čoraz menej páčiť,“ vyhlásil Dmitrij Peskov v rozhovore pre novinára Pavla Zarubina zverejnenom aj na sieti Telegram.
Mohlo by vás zaujímať
Reuters vo svojej správe pripomína, že vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi klesli na úroveň nevídanú od čias kubánskej raketovej krízy v roku 1962, pričom jedna krajina druhej opakovane odkazuje, aby prestala komentovať jej vnútornú politiku.
Spojené štáty na to Rusko vyzvali vo februári a potom znova v septembri, keď Putin naznačil, že ako prezidenta USA uprednostňuje Harrisovú pred Trumpom – údajne kvôli jej nákazlivému smiechu.
Tento výrok následne podnietil ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova ku komentáru, že Putin vo svojich verejných vyhláseniach „často žartuje“.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Harrisová nazvala Putina vražedným diktátorom. Podľa jeho hovorcu to odhaľuje mentalitu USA